Mutacja genu związana z rozwojem raka pęcherza moczowego

W przypadku trzech na cztery osoby, u których rozwinął się rak pęcherza moczowego występuje ta sama mutacja genu TERT - wynika z badań opublikowanych w piśmie "European Urology".

TERT (ang. telomerase reverse transcriptase), czyli gen odwrotnej transkryprazy telomerazy, chroni materiał genetyczny i odgrywa rolę w procesie starzenia się komórek. Kodowane przez gen białko wpływa na długość telomerów, czyli struktur zabezpieczających końcówki chromosomów przed uszkodzeniami.

Podczas badań przeprowadzonych w grupie ponad 450 pacjentów z rakiem pęcherza moczowego naukowcy z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) w Madrycie odkryli, że w 70 proc. przypadków nowotwór ten jest związany z somatyczną mutacją genu TERT. Nie zaobserwowano jednak związku pomiędzy mutacją a stopniem złośliwości nowotworu czy przeżywalnością badanych.

"Mutacje występowały w różnych fazach kancerogenezy, co sugeruje, że są one obecne już na samym początku tego procesu. To, w jaki sposób mutacje TERT wpływają na długość telomerów i proces nowotworzenia, pozostaje jednak wciąż jeszcze niejasne" - zauważa Francisco Real, współautor badań.

Jego zdaniem TERT może stanowić nowy biomarker raka pęcherza moczowego, gdyż mutacje można wykryć w moczu pacjentów. Znane są już ponadto środki obniżające aktywność tego genu, co daje nadzieję, że mogłyby one w przyszłości pomóc spowolnić rozwój nowotworu.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera