Do wypiętrzenia wyspy doszło w wyniku trzęsienia ziemi, które we wtorek nawiedziło prowincję Beludżystanu. Wyspa pojawiła się u wybrzeży Pakistanu na Morzu Arabskim.
Skalna wyspa ma wysokość ok. 30 metrów i 60 metrów szerokości. Podobna formacja powstała w tym samym miejscu ok. 60 lat temu, po czym zniknęła pod powierzchnią wody.
Trzęsienie, które we wtorek nawiedziło południowo-zachodnią prowincję Beludżystan, miało siłę 7,7 w skali Richtera.
Spośród okręgów Beludżystanu dotkniętych kataklizmem najbardziej ucierpiał okręg Awaran, w którym ogłoszono stan wyjątkowy. Setki domów, według niektórych doniesień nawet 90 procent, uległy tam zniszczeniu, zerwana została łączność.
Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 100 km od miasta Khuzdar - poinformował szef służb geologicznych kraju Mohammed Riaz. Pakistański ośrodek ds. trzęsień ziemi ostrzegł, że mogą jeszcze wystąpić wstrząsy wtórne.
Wstrząsy były odczuwane także w Karaczi, największym mieście Pakistanu, oraz na terytorium Iranu i Indii.
W 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w skali Richtera spowodowało w Kaszmirze śmierć ponad 70 tys. ludzi; był to jeden z najgorszych kataklizmów w historii Pakistanu. (PAP)
ksaj/ ap/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.