Prof. Siemionow doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Prof. Maria Zofia Siemionow, pracująca od lat w USA specjalistka w dziedzinie transplantologii, otrzymała w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poznańska uczelnia doceniła prof. Siemionow m.in. za zasługi związane z rozwojem transplantologii, wdrożeniem nowych programów szkolenia lekarzy w zakresie mikrochirurgii i transplantologii oraz pracy na rzecz rozwoju i promocji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W grudniu 2008 roku zespół pod kierownictwem prof. Siemionow dokonał pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W wyniku 22-godzinnej operacji postrzelonej kobiecie przeszczepiono ok. 80 proc. twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Przeszczep polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie ze strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

„Nie było najmniejszych wątpliwości, że prof. Siemionow jest godna zaszczytu ze względu na jej osiągnięcia w zakresie dokonania (...) prawie całkowitego przeszczepu twarzy, opracowania zasad nowych terapii komórkowych wzbudzających tolerancję w transplantologii, oraz nowych metod wspomagających regeneracje nerwów obwodowych" - podkreślił w laudacji prof. Michał Drews.

Prof. Siemionow była wzruszona nadaniem jej tytuły doktora honoris causa. "To największe wyróżnienie z własnej uczelni, jakie można otrzymać, ale również honor i ogromny przywilej. Mam ogromną satysfakcję, ponieważ ta uczelnia dała mi wszystko. Moje osiągnięcia naukowe są wynikiem pracy tych, którzy mnie kształcili, byli mentorami i wspomagali moją karierę" - powiedziała.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Prof. Siemionow urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1974 roku, a tytuł profesora w 2007 roku. Od 1995 roku pracuje w Departamencie Chirurgii Plastycznej The Cleveland Clinic w Cleveland Ohio (USA) na stanowisku dyrektora naukowego Wydziału Chirurgii Plastycznej oraz kierownika szkolenia w zakresie mikrochirurgii.

Jest autorką blisko 400 opublikowanych prac naukowych, 58 publikacji książkowych, w tym 3 monografii. Profesor jest również posiadaczką czterech patentów.

Prof. Siemionow jest ósmą osobą, której nadano tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera