Swój lgnie do swego, czyli małpia przyjaźń

Szympansy dobierają przyjaciół, kierując się podobieństwem osobowości - twierdzą austriaccy i szwajcarscy eksperci w dziedzinie biologii poznawczej, publikujący w "Evolution and Human Behaviour".

Podobnie jak ludzie, również wiele zwierząt nawiązuje bliskie i trwałe przyjaźnie. Do niedawna nie było jednak wiadomo, skąd się takie szczególne więzi biorą.

Jorg Massen z Uniwersytetu w Wiedniu (Austria) i Sonja Koski z Uniwersytetu w Zurichu (Szwajcaria) zmierzyli osobowości szympansów żyjących w dwóch ogrodach zoologicznych. Wykorzystali do tego wyniki eksperymentów i wieloletnich obserwacji zachowania szympansów.

Zwracali również uwagę na to, które osobniki najczęściej siadywały w bliskim kontakcie - tak, że dosłownie, fizycznie się stykały. "Jest to wyraźny znak przyjaźni wśród szympansów" - tłumaczy Massen, cytowany na stronie wiedeńskiego uniwersytetu. Później naukowcy sprawdzali, czy te szympansy, które często razem siadywały, mają podobne typy osobowości.

"Zwłaszcza w przypadku niespokrewnionych przyjaciół okazało się, że małpy najbardziej towarzyskie i śmiałe preferowały towarzystwo innych, bardzo towarzyskich i śmiałych osobników, podczas gdy nieśmiałe i mniej towarzyskie spędzały czas z innymi, równie powściągliwymi i nieśmiałymi" - zauważa badacz. Zdaniem Massena i Koski tak wyraźna skłonność do osobników podobnych może być adaptatywna. Kiedy bowiem partnerzy mają podobne skłonności do określonych zachowań i stanów emocjonalnych, lepiej im się współpracuje.

Zdaniem autorów publikacji obserwacje szympansów przypominają pewne zachowania ludzi, którzy najczęściej zaprzyjaźniają się z osobami równie ekstrawertycznymi, co oni sami, podobnie przyjacielskimi lub odważnymi. "Wydaje się, że tym, co spaja przyjaźnie szympansów i ludzi, jest podobieństwo pod względem towarzyskości i śmiałości. Można podejrzewać, że preferencja do znajdywania przyjaciół na swój własny obraz pojawiło się już u naszego ostatniego wspólnego przodka" - mówi Massen. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera