Szympansy czują się dopingowane przez publiczność

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szympansy inaczej wykonują zadania komputerowe, gdy są obserwowane przez publiczność, a inaczej, gdy nikt nie patrzy – informują naukowcy na łamach pisma „iScience”.

W przypadku człowieka obecność publiczności sprawia, że niektóre czynności wykonywane są inaczej (lepiej albo gorzej) niż wówczas, gdy nikt nie patrzy. Okazuje się, że podobny wpływ publiczności na wykonywanie zadań można zaobserwować u szympansów.

Zdaniem naukowców nasza ludzka zależność od czyjejś oceny i przywiązanie do dobrej reputacji są głęboko zakorzenione w ewolucyjnej historii

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto w Japonii przez sześć lat obserwował szympansy w warunkach laboratoryjnych. Zwierzęta wykonywały różne zadania przy użyciu ekranów dotykowych komputerów.

„Zaskoczeniem było, że na szympansy oddziałuje obecność publiczności, i to publiczność składająca się z ludzi!” - opisuje Christen Lin.

Zespół przeanalizował tysiące sesji, w których szympansy wykonywały zadania przy użyciu ekranów dotykowych.

Okazało się, że w przypadku niektórych zadań, zwłaszcza trudniejszych, związanych z liczeniem, zwierzęta wykonywały je lepiej, gdy była większa liczba obserwatorów. Z kolei w przypadku najprostszego zadania efekty były gorsze, gdy liczba obserwatorów rosła.

Jak na razie naukowcy powstrzymują się od odpowiedzi, jaki mechanizm leży u podstaw takiego zachowania szympansów.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera