Uczelnie i instytucje

W Szczecinie powstanie centrum badań sportowców

W Szczecinie za blisko 8 mln zł powstanie Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka. Jednostka naukowa Uniwersytetu Szczecińskiego będzie prowadziła badania z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej.

"Centrum ma umożliwić realizację projektu badawczego, którego celem jest ustalenie genetycznych markerów, które miałyby nam pomóc określać predyspozycje do występowania określonego typu kontuzji w sporcie, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że zwykli ludzie, którzy nie są sportowcami będą mogli skorzystać z owoców tego projektu" - powiedziała dr Agnieszka Maciejewska-Karłowska z Zakładu Biologicznych Podstaw Kultury Fizycznej szczecińskiej uczelni we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami.

W skład Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka wchodzić będą laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii oraz kinezjologii i biomechaniki. Centrum ma się stać jedną z najnowocześniej wyposażonych jednostek naukowych tego typu w kraju. Jak informuje uczelnia, wyniki prowadzonych tam badań znajdą zastosowanie m.in. w medycynie, traumatologii i przemyśle farmaceutycznym.

Według dr. hab. Pawła Cięszczyka prodziekana ds. nauki Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, centrum umożliwi także prowadzenie badań wydolnościowych. Jak dodał naukowiec, do tej pory z powodu braku odpowiedniego sprzętu badania sportowców z regionu przeprowadzali naukowcy z innych części kraju.

Centrum powstanie w budynku uczelni, który zostanie zmodernizowany i doposażony. Inwestycja ma zostać ukończona w marcu 2015 r. Jej koszt to blisko 8 mln zł, 75 proc. tej kwoty to dofinansowanie unijne, a pozostała część to środki własne uczelni.

PAP - Nauka w Polsce

res/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera