Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
14.11.2013 aktualizacja 14.11.2013

Zdjęcia stóp noworodków pomagają ocalić życie

Porównanie odcisku stopy noworodka z wzorcowym zdjęciem pozwala ocenić jego stopień rozwoju i podjąć stosowne działania, co obniża śmiertelność - informuje serwis "BBC News/Health"

Dzieci, które rodzą się w odległych od miast regionach Tanzanii często pozbawione są właściwej opieki medycznej. Fatalnie odbija się to zwłaszcza na wcześniakach, urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Co trzydziesty z nich umiera przed 4. tygodniem życia. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej łatwo się wychładzają i mogą mieć problemy z oddychaniem.

Tanzańskie kobiety rzadko potrafią dokładnie określić czas trwania ciąży, co utrudnia rozpoznanie wcześniactwa. Pomocna byłaby waga, o którą jednak też trudno.

Specjaliści z London School of Hygiene and Tropical Medicine oraz tanzańskiego Ifakara Health Institute opracowali zwięzłe porady dla matek, których dzieci potrzebują szczególnej troski. Aby ocenić stopień rozwoju noworodka, pomagająca matkom ochotniczka porównuje stopy dziecka z pokrytym laminatem zdjęciem wzorcowych stóp oraz miarką. Pomiar powinien być wykonany w ciągu pierwszych dwóch dni życia - to najniebezpieczniejszy okres.

Bardzo małe dzieci (wielkość stopy poniżej 67 milimetrów) kierowane są do szpitala, natomiast te w nieco lepszym stanie matka powinna karmić częściej i ogrzewać własnym ciałem. Matkom udzielane są również porady dotyczące podstawowych zasad higieny. W ubogich wioskach takie działania - niewymagające żadnych wydatków - mogą przynieść wymierne efekty.

Projekt "Mtunze Mtoto Mchanga" - "ochrona noworodków" - testowany na południu Tanzanii może być wprowadzony także w innych częściach kraju.

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie rodzi się około 15 milionów wcześniaków. 80 proc. z nich przychodzi na świat pomiędzy 32. a 37. tygodniem ciąży. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023