Krokodyle sprytniejsze, niż przypuszczano

Amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że krokodyle potrafią posługiwać się narzędziami i używać ich w trakcie polowania – zawiadamia czasopismo „Ethology, Ecology and Evolution”.

Badacze z University of Tennessee, Knoxville (USA) donoszą, że krokodyle błotne (Crocodylus palustris) oraz aligatory amerykańskie (Alligator mississippiensis) wykorzystują gałązki i patyki, aby zwabiać ptaki podczas sezonu budowania gniazd.

Dzięki niniejszemu odkryciu, po raz pierwszy wykazano, iż gady są zdolne do posługiwania się narzędziami, a w dodatku potrafią dostosowywać styl polowania do okresowego zachowania swojej ofiary.

Vladimir Dinets, współautor badania, po raz pierwszy dostrzegł podobne zachowanie u krokodyli w Indiach w 2007 roku.

Zauważył on gada leżącego w płytkim stawie, wzdłuż brzegu, który na pysku trzymał małe gałęzie i patyki, ułożone w poprzek. Drapieżnik zastygł w tej pozycji na kilka godzin i cierpliwie czekał.

Naukowiec domyślił się, że krokodyl próbował zmylić brodzące w okolicy ptaki i sprawić, by pomyślały one, że patyki po prostu unoszą się na wodzie. W momencie, gdyby ptak spróbował sięgnąć po gałązkę, stałby się ofiarą ataku podstępnego drapieżnika.

Po tych doświadczeniach Dinets i jego współpracownicy rozpoczęli systematyczne obserwacje krokodyli na terytorium Luizjany (USA), by udowodnić, że posługiwanie się patykami stanowi przemyślaną strategię podczas polowania.

Badacze doszli do wniosku, że krokodyle celowo wykorzystują specyficzne narzędzia, by zwabić potencjalną ofiarę. Ponadto stwierdzili, iż zwierzęta przebywające na terenach stanowiących siedliska lęgowe ptaków stosują przynętę przez cały rok, a gady zamieszkujące pozostałe terytoria najaktywniej wykorzystują podstępne techniki polowań w okresie od marca do maja, czyli w miesiącach, kiedy ptaki budują swoje gniazda.

„Krokodyle były zazwyczaj postrzegane jako zwierzęta apatyczne, niemądre i nudne, ale teraz wiadomo, że stosują one elastyczne, różnorodne metody komunikacji, są opiekuńcze w stosunku do swojego potomstwa i posługują się skomplikowanymi taktykami polowań” – mówi Dinets.

Naukowcy dodają, że powyższe obserwacje mają znaczenie nie tylko w odniesieniu do współczesnych gadów, ale mogą rzucić sporo światła na teorie dotyczące zachowań dalekich i już wymarłych krewnych krokodyli – dinozaurów. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera