Dzięki mikroskopijnym sinicom Chińczycy chcą powstrzymać pustynnienie wielkich obszarów swojego kraju - informuje „New Scientist”.
Pustynnienie jest w północnych Chinach poważnym problemem. Nadmierne wypasanie żywego inwentarza zniszczyło warstwę mchów, glonów i porostów, wiążących glebę. Z czasem piaski mogą pochłonąć drogi czy linie kolejowe. Burze piaskowe i pyłowe zagrażają ziemiom uprawnym, a nawet dużym miastom.
Sytuację poprawia wysiewanie odpornych traw, które utrzymują piasek w miejscu. Jednak pojedyncze ziarnka nadal są stopniowo wywiewane przez wiatr.
Nowy środek zaradczy opracowała Chunxiang Hu z Instytutu Hydrobiologii Chińskiej Akademii Nauk w Wuhan. Obsiane trawą wydmy pokrywane są mieszaniną zawierającą zdolne do życia w tak suchym środowisku sinice (cyjanobakterie).
Sinice to gromada organizmów samożywnych (zdolnych do fotosyntezy), dawniej uznawanych za rośliny, a według nowszej taksonomii zaliczanych do królestwa bakterii. Zakwity, czyli masowe pojawianie się sinic znamy chociażby z Bałtyku, w którym często stają się problemem. Jednak sinice potrafią przeżyć także w suchym środowisku.
W ramach chińskich badań rozmnażane w pobliskich sadzawkach sinice są co kilka dni przewożone ciężarówkami i tam rozpylane na wydmach. Sinice tworzą lepkie włókna, które utrzymują w miejscu cząstki gleby i zapobiegają ich wywianiu. Ponadto w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i dostarczają glebie potrzebnej materii organicznej.
Trwający osiem lat eksperyment Hu doprowadził do powstania na wydmach warstwy materii organicznej o grubości centymetra po zacienionej stronie wydm (po stronie nasłonecznionej warstwa była dwa razy cieńsza). Poprawiło to istotnie wzrost roślin.
Metoda "obsiewania" sinicami stosowana jest obecnie w północnych Chinach do zabezpieczania obrzeży dróg i linii kolejowych, jak również granic oaz i ziem uprawnych. W ciągu następnych pięciu lat program ma objąć 133 kilometry kw. powierzchni. (PAP)
pmw/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.