NSA: nie ma stypendium za drugie studia

Student, który po ukończeniu jednego kierunku studiów, rozpoczął drugi nie otrzyma stypendium - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że taki przepis jest zgodny z konstytucją.

Sprawa dotyczyła studentki Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, która wystąpiła z wnioskiem o przyznanie jej stypendium rektora dla najlepszych studentów. Studentka ukończyła zaocznie pedagogikę i rozpoczęła studia prawnicze.

Komisja Stypendialna odmówiła i wskazała, że zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym nie można przyznać stypendium studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów, kontynuuje naukę na drugim kierunku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy student po zakończeniu studiów licencjackich uczy się na studiach drugiego stopnia, by uzyskać tytuł magistra lub równorzędny - wyjaśniła komisja.

Studentka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem i złożyła wniosek o ponowne rozpoznanie jej sprawy przez Uczelnianą Odwoławczą Komisję Stypendialną. Twierdziła, że przepis zabraniający przyznania stypendium tylko z tego powodu, że student ukończył już jakiś kierunek studiów, jest sprzeczny z konstytucją, bo narusza zasadę równości i sprawiedliwości społecznej.

Komisja odmówiła przyznania stypendium, tłumacząc, że nie można otrzymać stypendium za drugi kierunek studiów, bez względu na to, czy student wcześniej kończył studia płatne czy bezpłatne i czy otrzymywał jakieś świadczenia pieniężne.

Studentka zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Złożyła też wniosek o skierowanie przez sąd pytania do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności zaskarżonego przepisu z konstytucją. W czerwcu ub.r. WSA oddalił jej skargę.

Podobnie uczynił we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną studentki (sygn. I OSK 2327/13). NSA powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 5 listopada ub.r. (sygnatura K 40/12) i w którym TK uznał, że przepis niepozwalający przyznać stypendium studentom kontynuującym naukę na drugim kierunku już po ukończeniu jednego kierunku studiów jest zgodny z konstytucją. Trybunał powiedział wtedy, że ograniczenie zasady równości jest dopuszczalne, bo nie można stawiać znaku równości między osobami, które mają już dyplom i uczą się na innym kierunku, a studentami, którzy dopiero zaczynają studia.

Tego samego zdania był we wtorek NSA.

PAP - Nauka w Polsce

kju/ kjed/ ls/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

    Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera