W Gdańsku podpisano umowę ws. wspólnych badań w zakresie implantologii

Politechnika Gdańska i Europejskie Centrum Implantologii i Estetyki będą współpracować w dziedzinie badań naukowych w zakresie implantologii stomatologicznej. Celem współpracy jest zwiększenie dostępności do leczenia implantologicznego.

Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Gdańsku w siedzibie Pracodawców Pomorza rektor Politechniki Gdańskiej (PG), prof. Henryk Krawczyk i Prezes Zarządu Vivadental sp. z o.o.(do którego należy Europejskie Centrum Implantologii i Estetyki), dr Violetta Szycik.

Dr Violetta Szycik powiedziała, że od PG jej firma "oczekuje partnerstwa dla rozwoju implantologii stomatologicznej w Polsce".

"Jest bardzo duże zapotrzebowanie na uzupełnienie braków zębowych u polskich pacjentów, ale niestety leczenie implantologiczne jest metodą bardzo drogą i wiele osób na to nie stać" - tłumaczy. Umowa docelowo przewiduje wypracowanie całkowicie nowych produktów, które ma charakteryzować trwałość, estetyka oraz niskie koszty wytwarzania. Przyznała, że efektów współpracy można się spodziewać w perspektywie kilku lat.

Zgodnie z umową, mają być prowadzone badania w oparciu o innowacyjne technologie w zakresie doskonalenia metod zabiegowych z zastosowaniem biomateriałów, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu.

Lider Zespołu Biomateriałów Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania Wydziału Mechanicznego PG, prof. Andrzej Zieliński powiedział PAP, że uczelnia może zaoferować firmie szereg pomysłów i technologii, które są opracowane lub są opracowywane. Wyjaśnił, że naukowcy będą pracować m.in. nad tym, aby implanty szybciej zrastały się z organizmem i żeby organizm ich nie odrzucał.

Uczestniczący w podpisaniu umowy marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że "jeśli chcemy, aby województwo się rozwijało, to biznes powinien częściej korzystać z efektów nauki". Przyznał, że od kilku lat region czeka na tego typu kontakty, na współpracę naukowców z biznesem. Zaznaczył, że "na nowe laboratoria, na rozbudowę uczelni kierowane są wielkie środki i paradoksem byłoby, jeśli nie moglibyśmy tego wykorzystać, tj. żeby naukowcy zajmowali się wyłącznie dydaktyką".

Potencjałem technologicznym niezbędnym do realizacji zadań dysponuje Laboratorium Biomateriałów Centrum Zaawansowanych Technologii POMORZE na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. W laboratorium prowadzone są badania m.in. nad bioaktywnymi endoprotezami, implantami personalizowanymi oraz implantami kompozytowymi na elementy kostne.

Centrum Vivadental to międzynarodowy ośrodek kliniczny, szkoleniowy i naukowo-badawczy działający w Gdańsku od 1991 roku. Europejskie Centrum Implantologii i Estetyki (European Dental Implant Institute Vivadental) jest częścią spółki. (PAP)

bls/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera