Barcelona Europejską Stolicą Innowacyjności 2014

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stolica Katalonii - Barcelona została wybrana Europejską Stolicą Innowacyjności 2014. Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Brukseli podczas kongresu innowacyjności, organizowanego przez KE.

KE uznała, że to właśnie w Barcelonie istnieje najlepszy „ekosystem innowacji”, który łączy mieszkańców, organizacje publiczne, środowisko akademickie i świat biznesu. Najbardziej innowacyjne miasto otrzymało 500 tys. euro. Nagroda ma zachęcać miasta do podniesienia poprzeczki w dziedzinie innowacji i stworzyć sieć miast, które będą dzielić się swoimi najlepszymi pomysłami.

„Innowacja w Barcelonie to po prostu sposób życia - tak samo jak moda, gastronomia, edukacja, biznes, architektura i produkcja dóbr” – zauważył mer tego miasta, Xavier Trias, odbierając nagrodę. W rozmowie z mediami dodał, że w XXI w. „Barcelona chce przeżyć nową rewolucję, w której miasto zostanie stworzone na nowo przez jego mieszkańców - i dla mieszkańców”. „Chcemy być miastem kultury, wiedzy, innowacji, kreatywności i dobrobytu” – mówił. Zapewnił również, że mieszkańcy są włączeni w proces podejmowania decyzji, zaś polityka miasta jest otwarta i transparentna. Miasto współpracuje też z innymi miastami z całego świata, a także firmami i uniwersytetami.

„To fakt, że Barcelona znana jest raczej jako cel turystyczny i miasto związane ze sportem (w 1992 r. Barcelona była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich – PAP). My jednak chcemy, by była też znana z kreatywności, kultury innowacji, wiedzy. Prowadzimy wiele badań, obecnie łączymy nowe technologie i nowe systemy tak, by działały na korzyść mieszkańców i dla ich dobrobytu” – powiedział Trias PAP.

„To nie jest nagroda za jedno konkretne osiągnięcie; to jest nagroda za sposób, w jaki wykorzystuje się tam innowacje do tego, by jak najlepiej służyły mieszkańcom i całemu miastu. Jury uznało, że Barcelona udowodniła to lepiej niż jakiekolwiek inne miasto w minionym roku” – podkreślała w rozmowie z mediami unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn. Dodała, że wszelkie usługi publiczne są dostępne dla obywateli w innowacyjny sposób, zaś samo miasto „bardzo poważnie traktuje włączanie innowacji we wszystkie dziedziny życia, w których jest to możliwe”.

Komisarz dodała, że wręczona nagroda każe patrzeć na miasto jako na całościowy system, łączący w sobie zarówno środowisko, mieszkańców, organizacje, jak i struktury publiczne tak, że tworzą one platformę do rozwoju kreatywności i innowacyjności w rozmaitych aspektach. „Jeśli całe miasto stanowi jeden spójny system, sukces w jednej tylko dziedzinie to za mało. Szukaliśmy inicjatyw, które byłyby innowacyjne, inspirujące, zintegrowane i interaktywne, oparte na współpracy i partnerstwie, a także na budowaniu sieci powiązań pomiędzy różnymi partnerami” - dodała.

Geoghegan-Quinn przypomniała, że obecnie w miastach mieszka 68 proc. populacji Unii, i uznała, że rola miast jako centrów innowacyjności może tylko wzrosnąć. Do 2015 r. aż 7 na 10 mieszkańców planety będzie mieszkało w miastach.

Do finału weszły jeszcze francuskie Grenoble (gdzie realizuje się innowacje w dziedzinach m.in. nauk ścisłych, przemysłu, transportu i edukacji) oraz proekologiczne Groningen w Holandii. W konkursie European Capital of Innovation rywalizowały miasta Unii i krajów stowarzyszonych, mające ponad 100 tys. mieszkańców. Jury oceniało podejmowane tam inicjatywy i dotychczasowe osiągnięcia kandydujących miast oraz ich pomysły na zwiększenie innowacyjności w przyszłości.

Z Brukseli Anna Ślązak (PAP)

zan/ ula/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kłosiński: gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera