Historia i kultura

Zaproszenie do składania projektów badawczych dot. badań nad dziedzictwem

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Do 28 kwietnia można składać wstępne wnioski w konkursie HERITAGE PLUS na dofinansowanie międzynarodowych projektów badawczych w zakresie rozwoju badań nad dziedzictwem kulturowym – poinformował PAP Radosław Brudnicki z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ).

Celem konkursu jest sfinansowanie interdyscyplinarnych i innowacyjnych projektów badawczych, które będą odbywać się w ramach międzynarodowych konsorcjów. Przedmiot badań ma dotyczyć głównie materialnego dziedzictwa, ale nie wykluczono powiązanych aspektów dziedzictwa niematerialnego i cyfrowego.

Zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego i związanych z nim przejawów dziedzictwa niematerialnego, zrównoważona strategia ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym i użytkowanie oraz adaptacja wszelkich form dziedzictwa kulturowego – to zakres tematyczny wspieranych w ramach konkursu przedsięwzięć.

W Polsce o dofinansowanie mogą się ubiegać państwowe instytucje kultury, samorządowe instytucje kultury, archiwa państwowe, publiczne uczelnie artystyczne i organizacje pozarządowe. W celu realizacji projektów podmioty te mogą tworzyć zespoły badawcze z publicznymi szkołami wyższymi, instytutami badawczymi oraz instytutami naukowymi i pomocniczymi jednostkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk.

NIMOZ informuje, że wymogiem konkursu jest uczestnictwo w projekcie co najmniej trzech, ale nie więcej niż pięciu międzynarodowych jednostek tworzących zespoły badawcze z trzech do pięciu różnych krajów uczestniczących w programie.

Konkurs Heritage Plus, organizowany w ramach Inicjatywy Wspólnego Planowania „Dziedzictwo kulturowe a zmiana globalna” (Joint Programming Initiative Cultural Heritage and Global Change – JPICH), jest współfinansowany przez instytucje publiczne z 15 państw uczestniczących w programie oraz Komisję Europejską. Jego łączny budżet wynosi 9 mln euro. W Polsce konkurs jest realizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rolę punktu kontaktowego pełni Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.nimoz.pl/pl/dzialalnosc/heritage-plus

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera