Uczelnie i instytucje

Wydział Prawa Kanonicznego powstał na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej powołała Wydział Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. To druga taka jednostka w Polsce - poinformował rzecznik bp. tarnowskiego ks. Ryszard St. Nowak.

Pierwszym dziekanem zostanie ks. prof. Tomasz Rozkrut, kapłan diecezji tarnowskiej.

„Wydział Prawa Kanonicznego będzie m.in. przygotowywał nowych kanonistów do pracy w sądownictwie oraz administracji kościelnej. Wiąże się to z tworzeniem całej struktury wydziału. Będzie potrzebny prodziekan, delegat do senatu. Będą też tworzone nowe katedry, by wykładać kodeks prawa kanonicznego” - powiedział ks. prof. Tomasz Rozkrut.

W ramach wydziału jego władze postarają się utworzyć odrębny kierunek prawo kanoniczne.

Wydział Prawa Kanonicznego powstał na fundamencie działającego od 1999 r. Instytutu Prawa Kanonicznego. Jednostka nawiązuje do bogatej historii nauczania prawa kanonicznego w Krakowie, którego początki wiążą się z utworzeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r.

Tomasz Rozkrut urodził się w 1963 r. w Tarnowie. Został wyświęcony na kapłana przez abp. Jerzego Ablewicza w 1988 r. Doktorat z prawa kanonicznego uzyskał w Rzymie 1996 r., a stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2002 r.

Od 2006 r. był konsultorem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 2007-2008 członkiem zespołu ds. oceny etyczno-prawnej dokumentów archiwalnych IPN dotyczących duchownych katolickich. Organizował cykliczne spotkania pracowników sądownictwa kościelnego w Gródku nad Dunajcem (Ogólnopolskie Forum Sądowe: 2004, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013).

Ponadto pełni funkcję pomocniczego wikariusza sądowego diecezjalnego delegata ds. wprowadzania w życie zapisów Konkordatu. Jest członkiem senackiej komisji prawnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz delegatem biskupa tarnowskiego do sprawy Akademii Tarnowskiej.

W roku 2011 otrzymał od prezydenta Rzeczypospolitej akt nominacji na profesora nauk prawnych. Od stycznia tego roku pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. (PAP)

bko/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera