Uczelnie i instytucje

Otwarto Akademickie Centrum Medialne na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie

Akademickie Centrum Medialne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 03.03.2016
Akademickie Centrum Medialne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 03.03.2016

Akademickie Centrum Medialne otworzył w czwartek Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. „Ono będzie służyć społeczeństwu Krakowa, Polski i nie tylko” – mówił podczas inauguracji kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwsze zajęcia w Centrum odbędą się w przyszłym tygodniu. Jednostka znajduje się w budynku uczelni przy ul. Franciszkańskiej 1. Remont starych sal dydaktycznych i przystosowanie ich do prowadzenia nowoczesnych zajęć trwały ok. trzy lata.

Powierzchnia Centrum wynosi ok. 300 m kw. W otwartej jednostce działają: studio radiowe Radia Bonus, studio telewizyjne Telewizji JP2TV, Edukacyjne Laboratorium Mediów Społecznościowych (laboratorium badań fokusowych, laboratorium badań behawioralnych, laboratorium analiz social media, laboratorium wirtualnej rzeczywistości), Laboratorium Grafiki Medialnej, Laboratorium Fotograficzne, Pracownia Media Relations i Public Relations oraz Pracownia E-learningu.

Akademickie Centrum Medialne jest wyposażone w nowoczesny sprzęt medialny. „To jest infrastruktura XXI wieku. Jesteśmy dumni jako uniwersytet, że możemy ją zaoferować studentom” – powiedział dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII ks. Michał Drożdż.

Dodał, że jednostka będzie służyć nie tylko do kształcenia dziennikarzy i specjalistów od PR, ale i ma wspierać wartościowe inicjatywy, np. teraz będzie współpracować z komitetem organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży. „Młodzież tworzy to Centrum i młodzież może pomagać” – powiedział ks. dyrektor.

Kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że Centrum „będzie służyć społeczeństwu Krakowa, Polski i nie tylko” oraz będzie przygotowywać kompetentnych pracowników mediów.

Dziwisz przywołał także fragment listu apostolskiego Jana Pawła II: „Nie lękajcie się mediów, nie lękajcie się nowych technologii”. „To jest jego (Jana Pawła II – PAP) testament, realizujemy jego testament. Nie lękamy się mediów. Staramy się z nimi współpracować” – mówił kardynał.

Podkreślił też, że Kościół docenia media, które są godnymi podziwu narzędziami komunikowania się ludzi, ale Kościół także troszczy się o ludzkie oblicze mediów, by służyły integralnemu rozwojowi człowieka i dobru wspólnoty. „Ta troska jest także zadaniem naszego uniwersytetu, któremu patronuje św. Jan Paweł II, który nie tylko otwierał oczy na media, ale także otwierał media na Kościół” – zaznaczył kard. Dziwisz.

Akademickie Centrum Medialne działa w strukturach Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII. Powstało na bazie projektu kluczowego „Modernizacja infrastruktury medialno-technicznej dla potrzeb innowacyjnego kształcenia i aktywizacji zawodowej w zakresie nowych mediów w społeczeństwie informacyjnym” w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007−2013.

Koszt realizacji Centrum wyniósł ok. 3 mln zł, z czego 20 proc. kosztów pokrył UPJPII.

Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys zaznaczył na inauguracji, że realizacja projektu budowy Akademickiego Centrum Medialnego przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Życzył pracownikom uczelni, by kształcili studentów, którzy po opuszczeniu murów Centrum będą ekspertami, nie będą się bali rozmawiać z ekspertami i będą budować przesłanie oparte na pewnych „realiach, filozofii, możliwościach”.

Z kolei wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślił, że dzięki nowoczesnemu Centrum uczelnia jeszcze bardziej zyskuje na jakości. „Życzę, by ten sprzęt służył dobrze rozwojowi studentów, by służył temu, co jest najważniejsze w szkolnictwie katolickim, czyli stawianiu człowieka w centrum zainteresowania, w centrum uwagi” – powiedział wicewojewoda.(PAP)

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Metropolia przeznaczyła 2,5 mln zł na 64 projekty swoich uczelni

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera