Prezydent: Order Orła Białego dla prof. Michała Hellera

Z okazji święta Konstytucji 3 maja prezydent Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym. Order Orła Białego otrzymał kosmolog i filozof ks. prof. Michał Heller; Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP - niemiecki historyk prof. Hans Henning Hahn.

Prof. Heller otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki, za osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz za twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens, prawdę i piękno".

Uroczystość wręczenia odznaczeń i orderów odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezydent podkreślał, że jest to miejsce szczególne - symbol naszego trwania jako państwa, narodu, jako społeczeństwa, "pomimo wszystkich katastrof".

"Nam wszystkim przypadł w udziale dobry los. Te 25 lat wolnej Polski jest czasem dobrym, za który powinniśmy dziękować: Opatrzności Bożej, dziękować losowi, dziękować historii, wszystkim współobywatelom, ale także tym, którzy tą odzyskaną 25 lat temu wolność mądrze, rozsądnie umiejętnie zagospodarowują z pożytkiem dla dobra wspólnego" - mówił Bronisław Komorowski.

"To jesteście wy państwo między innymi, serdeczne więc podziękowania w imieniu całej Polski, wszystkich Polaków" - zwrócił się prezydent do uczestników uroczystości.

Jak dodał, to dobry zwyczaj, że trzeciego maja staramy się podziękować za zasługi dla współczesnej Polski, wspominając dzieło Konstytucji 3 Maja, "nasze marzenia wtedy o suwerenności, o nowoczesności, o mądrym dobrym państwie".

Prezydent mówił, że dziś dziękuje tym, którzy pracują, działają i mają zasługi z tytułu budowy dobrego, uczciwego, sprawiedliwego, mądrego, a czasami pięknego kraju, jakim jest Polska.

"Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoim wysiłkiem, swoją pracą, prowadzili do tego, że uzyskali ewidentne sukcesy, które się składają przecież, tak jak mozaika składa się, na obraz sukcesu Polski i Polaków, wszystkich. Serdecznie dziękuję za zasługi w każdym obszarze: od prawa, kultury, po filozofię, po każdą formę działalności wzbogacającą Polskę i Polaków, o nową zdobycz, o utrwalony sukces" - powiedział prezydent.

Odznaczony Orderem Orła Białego ks. prof. Michał Heller to kosmolog, filozof i teolog. Jest dyrektorem Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych (OBI) - instytucji badawczo-dydaktycznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Od 1981 roku jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, w 1991 r. wybrany członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie. W 2008 roku jako został laureatem Nagrody Templetona - przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

Jak wynika ze strony Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych, ks. Heller prowadzi badania naukowe w wielu dziedzinach, a główne kierunki jego działalności to: filozofia przyrody; filozofia nauki; historia nauki; filozofia matematyki; filozofia fizyki; teoria względności; teoria kwantów; kosmologia relatywistyczna; pogranicza filozofii, teologii i nauk przyrodniczych; relacja nauka-wiara. Urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie, święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959 roku.

Niemiecki historyk prof. Hans Henning Hahn został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy naukowej, za osiągnięcia w działalności badawczej i na rzecz upowszechniania wiedzy o historii Polski.

W uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju socjologii, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz promocję nauki polskiej w świecie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został socjolog prof. Piotr Sztompka.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa oraz działalność naukowo-dydaktyczną otrzymali: konstytucjonalista prof. Maria Kruk-Jarosz, historyk Stanisław Salmonowicz, prof. Piotr Winczorek; sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Walerian Sanetra - za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości, za zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce, za osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał transplantolog prof. Jerzy Hołowiecki.

Krzyż Komandorski OOP w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju filozofii, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej otrzymał filozof prof. Władysław Stróżewski. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauk medycznych Krzyż Komandorski OOP otrzymał także chirurg prof. Hubert Wanyura oraz prof. Jerzy Woyke - w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju pszczelarstwa, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.

Krzyżem Oficerskim OOP - za wybitne zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa uhonorowani zostali: Dariusz Dudek oraz Marian Kallas; za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie fizyki - Ryszard Horodecki, a za wybitne zasługi dla rozwoju pedagogiki specjalnej w Polsce i na świecie, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej - Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz.

Za wybitne zasługi dla ochrony zdrowia i edukacji zdrowotnej, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej Krzyż Oficerski OOP - Barbara Woynarowska.

Za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości, za osiągnięcia w kształtowaniu demokratycznego państwa prawa Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: kurator sądowy Andrzej Martuszewicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Roman Nowosielski, a także: Dariusz Pluta, Ireneusz Wilk, Kazimierz Wlazło.

Za wybitne zasługi w pracy badawczej i naukowo-dydaktycznej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Janusz Bujnicki, Ewa Geller; za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy państwowej i działalności dyplomatycznej - Sławomir Ratajski.

W uroczystości na Zamku Królewskim oprócz pary prezydenckiej wzięli udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, prezes TK Andrzej Rzepliński, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz prezydenccy ministrowie. (PAP)

sdd/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

  •  14.01.2025. Zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Marcin Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (az/awol) PAP/Albert Zawada

    Nauczycielka akademicka dr Karolina Zioło-Pużuk rekomendowana na wiceministrę nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera