Pogoda na meduzy

Masowe pojawianie się zabójczo jadowitych meduz będzie można przewidzieć, analizując prognozę pogody – informuje „Journal of the Royal Society - Interface”.

Tropikalne meduzy kostkowe, jak sama nazwa wskazuje, mają ciało przypominające kształtem prostopadłościan - w odróżnieniu od typowych meduz widziane z góry są kwadratowe, a nie okrągłe, ponadto lepiej i szybciej pływają. Są niewielkie, przezroczyste i bardzo jadowite. Zetknięcie z parzydełkami takiej meduzy jest bardzo bolesne i może nawet prowadzić do śmierci. Meduzy kostkowe – na przykład Irukandji czy Chironex fleckeri – są tym niebezpieczniejsze, że w wodzie bardzo trudno je zauważyć. Masowe pojawianie się takich meduz jest bardzo niebezpieczne dla wypoczywających na plaży.

Australijscy naukowcy, analizując średnioterminowe prognozy meteorologiczne oraz raporty o poparzeniach przez meduzy z lat 1985-2012 doszli do wniosku, że można przewidywać czas i miejsce masowego występowania meduz na podstawie analizy zmian oceanicznych wiatrów.

Na Wielkiej Rafie Koralowej meduzy zwykle pojawiają się, gdy cichną przeważające tam wiatry południowo-wschodnie, pasaty. Woda jest wtedy mniej wzburzona, co skłania delikatne meduzy kostkowe do wypłynięcia z głębin.

Wnioski naukowców są zbieżne z przypuszczeniami miejscowej ludności.

Podobne prognozy można by sporządzać także dla rejonów innych niż Australia. Wiedząc dzień wczesnej o możliwości pojawienia się meduz władze mogłyby podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, na przykład ostrzec ludność czy nawet zamknąć plaże.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera