Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki chce współpracować z uczelniami z Wenezueli

Wymiana studentów i kadry naukowej ma być jednym z głównych elementów współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z uczelniami działającymi w Wenezueli. W środę odbyło się spotkanie władz UŁ i przedstawicieli ambasady Wenezueli, na którym omawiano możliwości takiego współdziałania.

„Kilka lat temu rozpoczęliśmy współpracę z uczelniami z Ameryki Południowej. Mamy już partnerów w Peru, Argentynie i Urugwaju. Chcielibyśmy, żeby do tego grona dołączyła również Wenezuela. Zależy nam na współpracy przede wszystkim w zakresie wymiany studentów” – powiedziała dziennikarzom po spotkaniu prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą, Zofia Wysokińska.

Przedstawiciele wenezuelskiej ambasady wyrazili nadzieję, że porozumienie na płaszczyźnie uczelnianej zapoczątkuje dużo szerszą współpracę.

„Zależy nam na współpracy z profesorami, wymianie studentów i kadry naukowej. To początki nawiązania bliższych relacji między naszymi narodami. Zaczniemy od współpracy między uczelniami, bo takie stosunki są trwałe i solidne i mogą stanowić doskonały początek do zacieśniania więzów między naszymi narodami” – powiedziała dziennikarzom Adriana Gottber Gil z ambasady Wenezueli.

Podkreśliła, że praca uczelni polega nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale też na kreowaniu obywatela – obywatela świata. Dlatego, jej zdaniem, tego typu umowy mogą być bardzo korzystne dla obu stron. Gil dodała, że mieszkańcy Wenezueli wiedzą już sporo o Polsce, a szczególnie dużo o Łodzi.

„To miasto interesuje ich dlatego, że właśnie tu trenuje i żyje nasz znakomity szermierz, mistrz olimpijski Ruben Limardo. Łódź jest więc nam bliska i możliwość studiowania w tym mieście z pewnością będzie atrakcyjna dla wielu osób z naszego kraju” – powiedziała Gil.

Goście z Wenezueli na UŁ będą mogli skorzystać m.in. z ruszającego w tym roku specjalnego, dwuletniego programu studiów w języku hiszpańskim, realizowanego wspólnie przez wydziały studiów międzynarodowych i ekonomiczno-socjologiczny. Program dotyczy szeroko rozumianej tematyki społecznej i ekonomicznej i umożliwia otrzymanie dyplomu stosunków międzynarodowych. Uczelnia ma również bogatą ofertę studiów prowadzonych w jęz. angielskim.

Uniwersytet Łódzki współpracuje już z przeszło 190 uczelniami i instytutami z całego świata. Najwięcej umów partnerskich podpisano z Rosją (19), Ukrainą (18), Francją, Chinami i USA (po 16), Kazachstanem (11) i Niemcami (8).

W Wenezueli edukacja jest bezpłatna. Dotyczy to również studiów na poziomie licencjackim i magisterskim. Na państwowych uczelniach studiuje 75 proc. wszystkich studentów tego kraju.

PAP - Nauka w Polsce

duk/ mki/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Magdalena Kołodziejska drugą zastępczynią dyrektora NCBR

  • 11.09.2024. Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Dariusz Jemielniak. PAP/Rafał Guz

    Wiceprezes PAN: potrzebne czytelniejsze definicje czasopism drapieżnych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera