Uczelnie i instytucje

Resort nauki we wrześniu uruchomi portal o wyższych szkołach w Polsce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomi we wrześniu portal informacyjny o wszystkich szkołach wyższych w Polsce - zapowiedziała szefowa resortu prof. Lena Kolarska-Bobińska. Portal ma pomóc studentom w wyborze uczelni i kierunku studiów.

"Pomagając studentom chcemy we wrześniu wyjść z ogromnym portalem informacyjnym o wszystkich szkołach wyższych w Polsce" - powiedziała Kolarska-Bobińska w poniedziałek wieczorem w TVP Info.

Nowy portal - jak mówiła minister - będzie zawierał dane o wyższych szkołach, m.in. o liczbie studiujących, a także informacje dotyczące kierunków studiów w danej placówce. Będzie też można znaleźć wiadomości o liczbie studentów wyjeżdżających za granicę np. w ramach Erasmusa (jest to program wymiany studentów w krajach europejskich) oraz o liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski np. podejmując praktyki.

Minister poinformowała też, że w Polsce obecnie jest ponad 300 szkół wyższych, które mają charakter niepubliczny oraz ok. 130 szkół publicznych. "W sumie mamy ok. 450 wyższych szkół w Polsce, a w niektórych naprawdę małych miejscowościach jest po trzy, cztery szkoły wyższe. I to absolutnie jest za dużo" - oceniła Kolarska-Bobińska. Dodała, że obecnie w procesie likwidacji jest 28 placówek niepublicznych. Wśród przyczyn upadku tych szkół - jak podała - są niż demograficzny i słaba jakość nauczania.

Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że na nowym portalu studenci będą mogli znaleźć także informacje o zamykanych kierunkach studiów. Przypomniała też, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie kierunkami inżynieryjnymi na politechnikach. "Wyraźnie widać, że studenci wybierają studia kierując się bardziej praktycznymi wskazaniami" - oceniła minister.

PAP - Nauka w Polsce

nno/ dym/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera