40 mln zł dla młodych naukowców na badania dla gospodarki

36 młodych naukowców dostanie ponad 40 mln zł na prowadzenie badań, których wyniki mają być wdrożone do polskiej gospodarki. Wyniki konkursu ogłosiło w czwartek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Najwyżej oceniono pracę, która ma pomóc w walce z rakiem.

"Wspieramy młodych naukowców z genialnymi pomysłami, z dużym potencjałem osobistym, charakterologicznym na odniesienie sukcesu i zrobienie przełomowych rzeczy przez program, który nazwaliśmy Lider" - powiedział PAP wiceszef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszek Grabarczyk.

NCBIR oferuje uzyskanie grantu o wartości do 1,2 mln zł osobom, które rozpoczynają karierę naukową lub są naukowcami, np. w trakcie robienia doktoratu, albo krótko po jego zrobieniu.

Program Lider ma na celu wspieranie rozwoju najlepszych młodych naukowców. Jednocześnie, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym, stymuluje współpracę naukowców z przedsiębiorcami. Zachęca też do swoistych transferów wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem. Dzięki udziałowi w programie młodzi, obiecujący naukowcy zwiększają swoje szanse na odniesienie sukcesu już na początku kariery naukowej.

"Dajemy im szansę, żeby po raz pierwszy w swoim życiu zawodowym byli liderami projektu, czyli kierowali i procesem badawczym, i odpowiadali za całą sferę zarządczą" - zaznaczył Grabarczyk. Chodzi o to, żeby młodzi badacze nabyli doświadczenia nie tylko związane z ich pracami naukowymi, ale też dające im możliwości wykorzystywania ich w biznesie.

"Poprzez umożliwienie im kierowania takim dużym, jak na polskie warunki przedsięwzięciem badawczym, chcemy spowodować, że otrzaskają się w takim doświadczeniu zarządczym, a nie tylko i wyłącznie samych badaniach" - zwrócił uwagę Grabarczyk.

To już piąta edycja programu, w której dofinansowanie otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Wraz ze szczęśliwcami z poprzednich edycji łącznie korzysta z niego 178 badaczy. Całkowita wartość realizowanych przez nich projektów to ponad 184 mln zł. Droga do otrzymania grantu nie jest jednak prosta. Poza złożeniem dokumentacji, w której opisany jest pomysł na nowe przedsięwzięcie badawcze, ci, którzy przejdą preselekcję muszą jeszcze przekonać komisję konkursową do swoich pomysłów.

Aż ośmioro liderów V edycji pochodzi z dwóch poznańskich uczelni: sześcioro z Politechniki Poznańskiej i dwóch z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Trzema liderami w tej edycji może pochwalić się z kolei Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Wśród nagrodzonych projektów badawczych najwyżej oceniony został projekt dr n. med. Anny Wójcickiej z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej badania dotyczą wykorzystania sekwencjonowania nowej generacji do opracowania czułego i specyficznego panelu molekularnego do diagnostyki nowotworów tarczycy.

Ponadto dofinansowanie otrzymały m.in. projekty: nowy system automatycznego szacowania ekwiwalentu wodnego śniegu z zastosowaniem bezzałogowego statku powietrznego, opracowanie nieinwazyjnej metody doboru i optymalizacji protez wewnątrznaczyniowych, nowatorskie konstrukcje wnęki rezonansowej kwantowego lasera kaskadowego oraz analiza obrazu w klasyfikacji uszkodzeń łopatek sprężarki silników lotniczych i prognozowanie ich żywotności.

Do tej pory pieniądze na prowadzenie badań otrzymali badacze zajmujący się m.in. naukami przyrodniczymi technicznymi, naukami związanymi z medycyną, czy farmacją. "Ze względu na misję Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, która ukierunkowana jest na przedsięwzięcia mogące w przyszłości dać praktyczny efekt dla gospodarki, dla społeczeństwa, dla państwa polskiego, przeważają reprezentanci nauk przyrodniczych, technicznych, nauk o życiu, a nie są to nauki typowo humanistyczne, czy społeczne" - wyjaśnia Grabarczyk.

W programie Lider NCBiR umożliwia realizowanie projektów w środowisku akademickim - albo na uczelni, albo w instytucie badawczym. Od niedawna jest jednak możliwość wykorzystywania grantów także w przedsiębiorstwach. "Podchodzimy do tego w ten sposób - najlepiej, żeby naukowcy mogli robić to, co umieją i lubią robić najbardziej, czyli badania, natomiast przekuwanie wyników w biznes powinno być przedmiotem działalności tych, którzy w tej dziedzinie mają doświadczenie" - podkreślił wicedyrektor NCBiR.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Strzępka

stk/ mhr/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera