W rzeszowskiej hodowli alpak przyszły na świat pierwsze młode

Wanilia i Tymotka - tak nazywają się dwie pierwsze alpaki, które przyszły na świat w hodowli prowadzonej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Młode mają wysokiej jakości delikatne runo i doskonale rozwijają się w polskim klimacie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna, młode, które przyszły na świat, są efektem krzyżówek bardzo dobrych jakościowo rodziców. Hodowcy mają nadzieję, że młode będą jeszcze lepsze od ich rodziców.

Młode bardzo dobrze znoszą polskie warunki klimatyczne; jako urodzone w Polsce są bardziej odporne i lepiej przystosowane do klimatu od rodziców przywiezionych z Chile. Młodym alpakom bardzo szybko rośnie wełna, dzięki czemu lepiej zniosą pierwszą zimę. Będą strzyżone wiosną przyszłego roku.

Wełna z pierwszej strzyży alpaki, tzw. baby alpaca, jest najcenniejszym runem w całym życiu tego zwierzęcia. „Mimo bardzo młodego wieku obie samiczki mają już pięknie rokujące na przyszłość, delikatne i miękkie w dotyku runo” – zauważyła Pasieczna.

Samiczki od urodzenia mają kontakt z ludźmi, dzięki czemu będą mogły być wykorzystywane już od wczesnego wieku w alpakoterapii, prowadzonej przez uczelnię. Alpaki bowiem z natury nie lubią być dotykane; aby przygotować je do zooterapii, konieczny jest odpowiedni trening.

Alpakoterapia jest bardzo popularna na zachodzie Europy. Ta forma terapii sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym i z problemami emocjonalnymi oraz ruchowymi.

Wanilia była wcześniakiem, urodziła się miesiąc przed planowanym terminem. Tymotka urodziła się po 350 dniach ciąży. Jak poinformowała dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii rzeszowskiej uczelni, które prowadzi hodowlę alpak, ciąża u tych zwierząt trwa średnio 345 dni.

„Bardzo ciekawym przystosowaniem samic do niekorzystnych warunków środowiskowych jest możliwość przetrzymania porodu do momentu, aż się poprawią warunki pogodowe. Gdy termin porodu przypada na ciepłe miesiące, alpaka nie urodzi w dzień deszczowy, pochmurny lub wietrzny. Zaczeka na ciepły lub upalny dzień” – wyjawiła Sawaryn.

Dodała, że samica nie wylizuje młodego, tak jak czynią to inne gatunki ssaków, ale musi ono samo wyschnąć w promieniach słonecznych. Zatem aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do przeżycia, samice rodzą tylko w słoneczne dni w godzinach od 10 do 14.

Opiekujący się alpakami hodowcy powinni też przypilnować, żeby młode napiło się mleka matki, żeby wstawało i chodziło za matką. Trzeba też usztywnić im stawy, które po porodzie są miękkie.

„W niewoli słabsze sztuki są do odratowania, a w naturze matka pozostawia słabe młode, jeżeli samo nie wstanie w ciągu 45 minut” – dodała Sawaryn.

Uczelnia hoduje 35 samic i 4 samce tych egzotycznych zwierząt dla potrzeb zooterapii i badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym ub. roku z Chile.

Alpaki to zwierzęta wielbłądowate; wyglądają jak żywe maskotki. Dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane także alpaką), które - w odróżnieniu od wełny owczej - nie wywołuje swędzenia. Jest też kilkakrotnie od niej cieplejsze i lżejsze, a także hipoalergiczne. Hodowla alpak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń do środowiska - odchody alpak bez kompostowania stanowią doskonały nawóz dla roślin.

Alpaki występują w 22 naturalnych kolorach, z których każdy może być w kilku odcieniach. Ze względu na fakt, że runo alpak nie wymaga farbowania, uznawane jest za ekologiczne. W uczelnianej hodowli występują alpaki w kilkunastu kolorach, m.in. białym, szampańskim (czyli beżowym z odcieniem różu), brązowym, czarnym, srebrnym, rose-gray (czyli brązowym z odcieniem fioletu) i kasztanowym. Różnego ubarwienia alpaki można oglądać w uczelnianym minizoo.

Uczelnia od nowego roku akademickiego wprowadzi też specjalność zooterapia na kierunku fizjoterapii. Będą mogli z niej korzystać także studenci innych kierunków i osoby z zewnątrz.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mki/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Słoneczny sposób na zamianę “banalnego” metanu w cenniejszy etan

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera