Mózg może kompensować skutki choroby Alzheimera

Ludzki mózg może przezwyciężać niektóre wczesne zmiany zachodzące w przebiegu choroby Alzheimera - informuje pismo "Nature Neuroscience”.

Naukowcy z University of California przebadali 71 osób niewykazujących objawów spadku sprawności umysłowej. Podzielono je na 3 grupy: 22 młodych osób, 33 starsze osoby bez fizycznych objawów typowych dla demencji oraz 16 sprawnych umysłowo starszych osób, u których rezonans magnetyczny wykazał obecność w mózgu złogów amyloidowych - białkowych splątków uważanych za typową cechę choroby Alzheimera.

Wszystkich uczestników poproszono o dokładne zapamiętanie serii obrazów, podczas gdy aparatura do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego śledziła aktywność ich mózgów.

Następnie badane osoby poproszono o przypomnienie sobie w ogólnych zarysach oraz w szczegółach wszystkich obrazów, jakie widzieli. Zarówno osoby ze złogami amyloidu jak i bez nich radziły sobie równie dobrze, jednak w grupie ze splątkami amyloidu odnotowano większą aktywność mózgu, gdy dokładnie przypominały sobie obrazy. Sugeruje to, że utrzymują one sprawność umysłową dzięki mobilizacji centralnego układu nerwowego.

„Bardzo możliwe, że ludzie przez całe życie aktywni poznawczo mają mózgi, które są w stanie lepiej dostosować się do potencjalnych uszkodzeń” - powiedział kierujący badaniami dr William Jagust z Uniwersity of California. Eksperci ostrzegają jednak, że do zrozumienia tych procesów potrzebne są dalsze badania. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera