Aronia może wspomagać chemioterapię

Wyciąg z jagód uprawianej także w Polsce, a pochodzącej z Ameryki Północnej aronii może wspomagać niszczenie komórek nowotworowych - informuje „Journal of Clinical Pathology”.

Naukowcy z University of Southampton londyńskiego King\'s College Hospital badali działanie wyciągu z aronii na hodowlę komórek raka trzustki.

Jak się okazało, aronia zwiększała skuteczność działania na komórki nowotworowe gemcytabiny - typowego leku onkologicznego. Obumierało więcej komórek patologicznych, natomiast zdrowym komórkom kombinacja chemioterapii z wyciągiem z owoców nie szkodziła. Wcześniej podobne wyniki dały badania nad komórkami guza mózgu. Prawdopodobnie wspomagające chemioterapię działanie mają zawarte w jagodach aronii polifenole.

Rak trzustki szczególnie opornie poddaje się leczeniu, a średni okres przeżycia wynosi tylko około sześciu miesięcy od momentu postawienia diagnozy.

Zanim jednak aronia znajdzie zastosowanie w praktyce, trzeba będzie przeprowadzić znacznie więcej badań, zwłaszcza z udziałem ludzi. Chodzi o zrozumienie zachodzących zjawisk i potwierdzenie skuteczności działania w przypadku całego organizmu, znacznie bardziej skomplikowanego od hodowli komórkowej.

Dlatego autorzy badań zastrzegają, że nie zalecają samodzielnego przyjmowania przez osoby leczone onkologicznie przetworów z aronii bez konsultacji z lekarzem. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera