Uczelnie i instytucje

MSP: staże w kluczowych spółkach dla absolwentów publicznych uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Absolwenci uczelni publicznych będą mogli odbywać staże w kluczowych spółkach z udziałem Skarbu Państwa - specjalny program uruchomi Ministerstwo Skarbu Państwa przy współpracy z uczelniami i spółkami.

Program obejmie autorów najlepszych prac magisterskich i inżynierskich obronionych w 2014 r. Staże będą płatne, a ich celem ma być m.in. zdobycie doświadczeń przy najciekawszych projektach. Zgodnie z wstępnymi założeniami program obejmie takie branże: energetyczną, finansową, zbrojeniową, petrochemiczną i wydobywczą.

"Chcemy zatrzymać w Polsce najzdolniejszych młodych ludzi. W spółkach Skarbu Państwa jest dla nich miejsce. Zależy nam żeby przyłączyli się do budowania wartości polskich firm. W pilotażowej edycji programu spodziewamy się minimum stu stażystów. Zdobędą doświadczenie, a być może także stałe miejsce pracy" - powiedział minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Konkurs ruszy już w styczniu 2015 r., a pierwsze staże mają rozpocząć się na przełomie I i II kwartału 2015 r. Prace absolwentów, po weryfikacji wyższych uczelni, oceni kapituła konkursowa. Przewodniczyć jej będzie minister skarbu, a w skład wejdą prezesi spółek kluczowych z udziałem Skarbu Państwa.

"Chcemy odwrócić negatywny trend i dać sygnał, że młodzi ludzie mogą liczyć na rozwijanie swoich kompetencji w Polsce i w polskich przedsiębiorstwach. Obowiązkiem władzy publicznej jest umożliwienie stworzenia do tego warunków. Część naszych spółek prowadzi już programy staży i praktyk, ale powinien to być trwały element ich polityki - zaznaczył Karpiński.

Program to efekt współpracy powołanego w 2013 r. Zespołu ds. Współpracy między kluczowymi spółkami, a środowiskiem naukowo-badawczym. (PAP)

pru/ par/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera