MIR: w nowej perspektywie UE stawiamy na wspólne projekty nauki i biznesu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W nowej perspektywie unijnej będą premiowane wspólne projekty biznesu i nauki - mówi PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. MIR chce, by dzięki tym projektom badawczo-rozwojowym polska gospodarka stawała się bardziej innowacyjna.

"W programie +Inteligentny Rozwój+ największy nacisk zostanie położony na projekty realizowane we współpracy biznesu z nauką. Zakładamy, że te przedsięwzięcia przyczynią się do większej komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych i ich wdrożenia do gospodarki" - podkreśliła wiceszefowa MIR.

W przypadku dużych przedsiębiorstw - jak podkreśliła Wendel - mają być preferowane przedsięwzięcia powstające we współpracy z małymi i średnimi firmami.

"Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu z perspektywy unijnej 2007-2013. Jego budżet sięga nieco ponad 8,6 mld euro, czyli ok. 35,91 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,45 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,63 mld euro.

Blisko 820 mln euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,42 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" - jak wyjaśniła wiceminister infrastruktury i rozwoju - mają przyczynić się do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki, przede wszystkim przez zwiększanie nakładów na badania i rozwój, ponoszonych przez przedsiębiorstwa.

Realizowane projekty mają wpisywać się w tzw. inteligentne specjalizacje. To obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne gospodarki, w których nasz kraj ma szansę być liderem na międzynarodowych rynkach. Polska ma wykorzystywać swoje przewagi konkurencyjne i potencjał rozwojowy. Chodzi o pięć działów: zdrowe społeczeństwo, biogospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa, zrównoważona energetyka, surowce naturalne i gospodarka odpadami oraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe. Każdy z nich ma kilka specjalizacji.

Wendel zaznaczyła ponadto, że zgodnie z zaleceniami KE, na szczególne wsparcie będą mogły też liczyć ekoinnowacje, czyli innowacyjne technologie w dziedzinie ochrony środowiska.

"Z pieniędzy mają też korzystać firmy, które będą chciały rozszerzyć swoją działalność poza granice kraju oraz współpracujące z parkami technologicznymi i klastrami, a także instytucjami otoczenia biznesu" - zaznaczyła wiceminister.

Wiceszefowa MIR zwróciła uwagę na sposób oceny innowacyjnych projektów, głównie tych najbardziej przełomowych, które jednocześnie są obarczone największym ryzykiem biznesowym.

"Do tej pory duży poziom ryzyka projektów osłabiał szansę na uzyskanie dotacji. W programie +Inteligentny Rozwój" chcemy to zmienić. Odpowiednie oszacowanie ryzyka jest oczywiście trudne. Zaangażujemy do tego specjalistów, m.in. od nowoczesnych technologii, finansów i zarządzania. Merytoryczna ocena projektów będzie dokonywana przez panel ekspertów, którzy będą potrafili docenić nowatorski, świetnie zapowiadający się pomysł na biznes" - zaznaczyła.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" w znacznie mniejszym stopniu będą wydawane na nowe laboratoria. "Mamy już infrastrukturę badawczą, ponieważ sektor nauki korzystał praktycznie ze wszystkich programów operacyjnych, przygotowanych na lata 2007-2013. Dlatego w kolejnych latach chcemy, żeby wsparcie sektora nauki było skoncentrowane w programie +Inteligentny Rozwój+ i w zdecydowanie większym stopniu dotyczyło badań realizowanych na zlecenie i potrzeby biznesu oraz skutecznego wdrażania ich efektów" - podkreśliła Wendel.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w br. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera