Centrum Nauki Experyment - gdyński raj dla miłośników doświadczeń

Fot. Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Fot. Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Ponad 600 tys. gości, blisko 200 interaktywnych eksponatów, zajęcia skierowane do grup szkolnych, warsztaty rodzinne to rezultaty działalności Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Goście placówki mogą w niej rozwikłać tajemnice wodnego świata, zgłębiać zagadki przyrody, poznawać świat fizyki bez wzorów i wykresów, a nawet zajrzeć w głąb ludzkiego ciała.

Centrum Nauki Experyment jest finalistą w kategorii: Instytucje Pozanaukowe w X edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od czerwca 2007 roku, czyli od początku istnienia placówki, odwiedziło ją ponad 645 tys. gości. Łączna roczna liczba gości w nowej siedzibie - otwartej we wrześniu 2013 roku - sięgnęła niemal 300 tys. Nawet gdyby każdy z odwiedzających choć raz przeprowadził eksperyment przy połowie eksponatów, a jest ich w Experymencie prawie 200, to od września 2013 roku Centrum zanotowało ponad 22 miliony interakcji.

"Docieramy do różnych grup społecznych. To nie jest tak, że centra nauki skierowane są tylko do dzieci i rodzin. Uruchomiliśmy też program dla seniorów. Chcemy pokazać, że nie trzeba mieć dzieci, by w centrum nauki świetnie się odnajdywać. Do pewnych rzeczy, które umknęły w szkole, można wrócić przy naszych eksponatach czy w trakcie spotkań" – mówiła PAP kierownik placówki Ewa Jasińska.

Głównym przedsięwzięciem, prowadzonym przez Centrum, jest interaktywna wystawa podzielona na cztery strefy tematyczne. Pierwsza z nich "Hydroświat" zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata. Budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry można poznać fakty fizyczne i hydrologiczne. "Drzewo życia" to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie zwiedzający mogą z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Wystawa "Niewidoczne siły" pokazuje fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów. W sekcji "Akcja - Człowiek" czeka odwiedzających wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom zajrzą oni do środka naszych organizmów, poznając zachodzące w nich procesy.

Oprócz stałej ekspozycji Centrum oferuje też wystawy tymczasowe. Obecnie jest to wystawa „Barwy ze Słońca”, dotycząca optyki, a także wystawa „Poczuj sztukę”.

Centrum Nauki Experyment to jednak nie tylko wystawa, ale szereg różnego rodzaju działań popularyzujących naukę skierowanych do różnych grup odbiorców. Jedną z takich inicjatyw jest Akademia Experymentu, czyli cykl wykładów z różnych dziedzin nauki prowadzonych przez nauczycieli akademickich. Dzieci między 6. a 12. rokiem życia uczestniczą w nich wraz z rodzicami lub dziadkami. Od 2010 roku spotkaniach Akademia Experymentu wzięło udział ponad 3 tys. uczestników.

Szczególną ofertę przygotowano także dla grup szkolnych odwiedzających wystawę. W jej skład wchodzi sześć zajęć poświęconych różnym dziedzinom i skierowanym do uczniów na wszystkich etapach nauczania. Główne cele zajęć to wzbogacenie wizyty w Centrum, dopełnienie programu nauczania czy intensyfikacja pracy w grupach w ramach klasy szkolnej.

"Uzupełniamy edukację formalną, ale nie staramy się jej zastąpić. Obserwujemy, że przychodzi do nas dużo szkół na zajęcia edukacyjne, bo idealnie wpisujemy się w podstawę programową. Bardzo dużo szkół nie ma odpowiednio wyposażonych pracowni, a my zarówno w ekspozycji, ale też w oparciu o zestawy mobilne wspieramy je w tej dziedzinie" – wyjaśniała Jasińska.

Centrum prowadzi także interaktywne warsztaty rodzinne: robotyczne, biotechnologiczne, chemiczne, astronomiczne, fizyczne, matematyczne czy archeologiczne. "Jesteśmy bardzo nastawieni na rodzinność. Nie ma możliwości, by rodzic zostawił dziecko i odebrał je za dwie godziny. U nas razem z dzieckiem uczestniczy w zajęciach" – zaznaczyła kierownik Experymentu.

Centrum organizuje też specjalne wieczory skierowane tylko do osób pełnoletnich, m.in. „Z miłości do nauki” oraz „Laboratorium Strachu”. Szczególną formą komunikacji naukowej Experymentu są również pokazy naukowe pozwalające na udział szerokiej publiczności. Placówka uczestniczy m.in. w Pikniku Naukowym w Warszawie, Nocy Naukowców, Pikniku Naukowym Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Dniu Odkrywców 2014 w Rzeszowie oraz w pikniku Open Days 2014 w Brukseli.

Centrum Nauki EXPERYMENT prowadzi szereg działań skierowanych do pedagogów, w tym cykliczną konferencję „Edukacja w Akcji” czy warsztaty „Warto experymentować”, podczas których nauczyciele samodzielnie przeprowadzają serię kilkudziesięciu doświadczeń z obszarów nauk przyrodniczych. W projekcie "Chrońmy środowisko, które znamy" Centrum przeszkoliło 150 gości indywidualnych, blisko 300 uczniów oraz ponad 20 nauczycieli przyrody i biologii.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyróżniło Centrum Nauki Experyment tytułem "Miejsce Odkrywania Talentów". Centrum otrzymało również tytuł "Gdyńskiej Przystani dla Seniorów", jako miejsce otwarte na potrzeby starszej części gdyńskiej społeczności.

Interaktywna wystawa Experymentu powstała z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu "creActiveNET – Stworzenie transgranicznej sieci dla rozwoju i promocji aktywnej edukacji w Gdyni i Kłajpedzie". Projekt został sfinansowany z programu INTERREG, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Początkowo zajmowało ono niewielką powierzchnię 500 m kw. Obecnie mieści się w Pomorskim Parku Naukowo–Technologicznym w Gdyni.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera