Unia Europejska, w tym i Polska postawiły na innowacyjność, której nie ma bez nauki - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska we wtorek podczas gali konkursu programu LIDER. Według minister nauka musi być siłą napędową gospodarki.
We wtorek uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). 36 młodych naukowców uzyskało środki na realizację swoich projektów badawczych, które mają szansę na komercjalizację. Celem programu jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu zespołami badawczymi.
"Europa postawiła na gospodarkę opartą na innowacyjności - mówiła podczas gali minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. - A czym jest innowacyjność bez wiedzy, bez odkryć naukowych? Europa postawiła w ten sposób na naukę. Polska również. Nauka zaczyna teraz zajmować coraz bardziej poczesne, ważne miesiące w drugiej fali przemian, w którą teraz wchodzimy. Aby osiągnąć sukcesy gospodarcze, musimy się zmieniać" - mówiła minister. Stwierdziła, że nauka musi nie tylko odkrywać nowe wszechświaty i odpowiadać na pytania, jak działa świat, ale i rozwiązywać problemy codziennego życia, a także współgrać z przemysłem. "Z jednej strony nauka musi dążyć do doskonałości, a z drugiej strony - do użyteczności" - powiedziała i dodała: "Nauka musi być siłą napędową gospodarki".
W konkursie LIDER naukowcy mogli się ubiegać o maksymalnie 1,2 mln zł dofinansowania. Wśród tegorocznych 36 laureatów znalazł się m.in. dr Paweł Szczęsny z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, który ma nadzieję opracować sposób prewencji nagłej śmierci łóżeczkowej. Innym zwycięzcą w tej edycji konkursu jest też inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, który pracuje nad wykorzystaniem technologii akustycznych w diagnostyce medycznej. Dofinansowanie uzyskała też dr Aleksandra Mirończuk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która pracuje nad nowymi słodzikami uzyskiwanymi z drożdży.
"Jesteście prawdziwymi liderami zmian, które łączą świat nauki i biznesu" - zwróciła się do laureatów Lena Kolarska-Bobińska.
To już piąta edycja konkursu w ramach programu LIDER. W ramach wszystkich dotychczasowych edycji udzielono wsparcie 178 młodym naukowcom. Łączne dofinansowanie wszystkich tych projektów wyniosło 184 mln zł. "Co roku ok. 30 szczęśliwców dostaje przepustkę do zrealizowania swoich marzeń badawczych" powiedział dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. Zaznaczył, że laureatów wyróżnia nowatorskie podejście do badań, odwaga w podejmowaniu wyzwań naukowych i technicznych, zdolność do zarządzania własnym zespołem i świeżość spojrzenia.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ laz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.