Uczelnie i instytucje

Dwie polskie uczelnie w dziesiątce międzynarodowego rankingu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński znalazły się w dziesiątce najlepszych uczelni z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej, uwzględnionych w pilotażowej edycji QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia 2014/15.

Twórcą opublikowanego w grudniu zestawienia jest QS Quacquarelli Symonds - firma prowadząca Ranking QS - jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok rankingu Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank).

Wśród 100 uczelni, uwzględnionych w QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia, znalazło się aż 9 szkół wyższych z Polski. Dzięki temu Polska - pod względem liczby sklasyfikowanych uczelni - uplasowała się na czwartym miejscu międzynarodowego zestawienia, zaraz za Rosją, Czechami i Turcją.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Uniwersytet im. M.W. Łomonosowa w Moskwie - najbardziej znany uniwersytet w Rosji, założony w 1755 roku. Na drugim znalazły się ex aequo: Uniwersytet Karola w Pradze i rosyjski Nowosybirski Uniwersytet Państwowy.

Czwarte miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Na piątym miejscu uplasowały się: estoński Uniwersytet w Tartu i Politechnika Czeska w Pradze, na siódmym: Petersburski Uniwersytet Państwowy, a na ósmym: Uniwersytet Jagielloński.

Pozycję 28. zajęła Politechnika Warszawska, a 44. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, na 46. miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski. W szóstej dziesiątce znalazła się Politechnika Wrocławska, w siódmej - Uniwersytet Gdański, a w dziewiątej - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Łódzki.

Szczegółowe informacje na temat rankingu są dostępne na stronie: http://www.iu.qs.com

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera