Konkurs „Zielona inwestycja” dla studentów krakowskich uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 20 marca krakowscy studenci architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych mogą zgłaszać prace na konkurs „Zielona inwestycja”. Zainteresowani muszą zaprojektować park naturalistyczny, który powstałby na sześciohektarowej działce w Krakowie-Branicach.

W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne lub maksymalnie trzyosobowe zespoły. Prace - w formie kolorowej planszy o formacie 100x70 cm w tubie lub teczce oraz w formie elektronicznej na płycie CD - należy składać w sekretariacie Instytutu Architektury Krajobrazu w Krakowie.

Na zwycięzcę czeka staż u Miejskiego Architekta Krajobrazu w krakowskim magistracie oraz nagrody rzeczowe.

Pierwsze nasadzenia w parku – zgodnie z koncepcją zwycięskiej pracy - planowane są jeszcze tej wiosny. „Plan zagospodarowania terenu przy ul. Branickiej jest innowacyjny w skali europejskiej. Na ogół najpierw powstają koncepcje zagospodarowania infrastruktury technicznej danego obszaru, a nie plany rozmieszczenia zieleni. Park w Branicach najpierw będzie miał plan parku naturalistycznego” - powiedział PAP Wojciech Bobek, opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Arboris” Politechniki Krakowskiej, które wraz z miastem Kraków organizuje konkurs.

Branice leżą na terenie Nowej Huty, od 1951 r. należą do Krakowa. Obecnie obszar przy ul. Branickiej jest gminnym nieużytkiem. „Chodzi o to, aby nie dopuścić do tego, by teren ten zarósł. W przyszłości będzie to doskonałe miejsce na spacery, spędzenie wolnego czasu” – powiedział Bobek.

Studencka kompozycja nasadzonych drzew i krzewów powinna funkcjonować w terenie samodzielnie, jako docelowe zagospodarowanie. „Uczestnicy konkursu muszą stworzyć projekt naturalnego parku, złożonego z gatunków rodzimych. Park wkomponowany w otoczenie ma sprawiać wrażenie, jakby był tam od zawsze” - powiedziała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu, Ewa Olszowska-Dej. Jak dodała, studenci powinni w projektach uwzględnić miejsca na place zabaw, alejki, polany.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera