„Kossak Square” studentki Politechniki Krakowskiej z międzynarodowym wyróżnieniem

Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu
Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu

Projekt pod nazwą „Kossak Square” autorstwa studentki architektury krajobrazu Katarzyny Jamioł z Politechniki Krakowskiej otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla studentów „ArchiDots – Award for Excelence in Architectural Design 2023”.

Jej praca uplasowała się na II miejscu (First Special Mention – pierwsze wyróżnienie specjalne) w kategorii Sophomore (z ang. student drugiego roku).

Jak przypomniała uczelnia na swojej stronie, nagrodzona praca pod nazwą „Kossak Square” nawiązuje do zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka, usytuowanego przy placu Juliusza Kossaka 4 w Krakowie. Neogotycki dworek został w 1869 r. zakupiony przez Juliusza Kossaka i przez dziesięciolecia należał do tej rodziny. W 1960 r. dworek został wpisany do rejestru zabytków, został wyremontowany, lecz w latach 80. XX w. zaczął podupadać. Kossakówka od końca 2019 r. należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu
Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu

W swoich pomysłach na rewitalizację tego szczególnego miejsca, Katarzyna Jamioł zwróciła uwagę m.in. na potrzebę zadbania o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienia ławek, a także stolików w budynku i na zewnątrz wraz z przestrzenią kawiarnianą, zapewnienia bezpiecznych przejść dla pieszych przez ul. Zwierzyniecką oraz utworzenia przestrzeni parkowej, której elementy będą nawiązywać do obrazów Juliusza Kossaka.

Projekt „Kossak Square” stanowi rozwinięcie pracy semestralnej zrealizowanej przez studentkę na kierunku architektura krajobrazu (w ramach przedmiotu Projektowanie zintegrowane). Temat kursowy prowadzili: dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK, dr inż. arch. Wojciech Rymsza-Mazur, prof. PK oraz mgr inż. arch. Jacek Konopacki – wszyscy z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK.

Katarzyna Jamioł jest studentką dwóch kierunków – architektury krajobrazu i architektury. Aktywnie działa w Kole Naukowym Krajobrazy „Landscapes”. Jest zaangażowana w prace naukowe i organizacyjne. Wśród nagród i wyróżnień, które otrzymała można wymienić: III miejsce w kategorii Student Artysta w ramach Plebiscytu „Szafirowe Smoki”, organizowanego przez Samorząd Studencki PK. Była też członkinią zespołu (Katarzyna Jamioł, Małgorzata Pięciorak i Krzysztof Pryt) nagrodzonego projektu „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”.

Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu
Wizualizacje projektu autorstwa Katarzyny Jamioł / Katedra Architektury Krajobrazu

„ArchiDots – Award for Excelence in Architectural Design 2023” to międzynarodowy konkurs dla studentów na ich najlepsze prace semestralne, które ocenia się w kilku kategoriach: Freshman Category, Sophomore Category, Junior Category i Senior Category. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się osoby m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Brazylii, Indii czy Izraela. Jak podała uczelnia, Katarzyna Jamioł jest jedyną laureatką z Polski.

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera