Współpraca na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych jest celem listu intencyjnego, który podpisało w Gdańsku dziesięciu sygnatariuszy z województw pomorskiego i mazowieckiego, m.in. marszałek woj. pomorskiego i prezes Agencji Rozwoju Mazowsza.
We wtorek w Gdańsku list intencyjny podpisali też przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSY), Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Politechniki Gdańskiej, Narodowej Agencji Promocji Zaawansowanych Technologii, Fundacji Interizon, Agencji Rozwoju Pomorza i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. List podpisać miał też marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, który nie mógł jednak we wtorek przyjechać do Gdańska.
„Strony wyrażają wolę szerokiego współdziałania w zakresie różnych form wsparcia i integracji, podjętych w województwach mazowieckim i pomorskim (...), inicjatyw budowy centrów kompetencyjnych inżynierii kosmicznej i satelitarnej” – czytamy w liście.
Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk wyjaśnił, że list intencyjny dotyczy współpracy województw pomorskiego i mazowieckiego. „Ten list ma na celu zintensyfikowanie naszej współpracy na rzecz rozwoju polskich firm, uczelni i instytucji badawczo-rozwojowych związanych z technologiami satelitarnymi, kosmicznymi i astronomicznymi”. Podkreślił, że chodzi o firmy z całego kraju, nie tylko z Pomorza. „Naszą misją (...) jest troska o rozwój technologii w wymiarze ogólnopolskim” – dodał. Wyjaśnił, że mają być promowane projekty w zakresie informatyki, zaawansowanej technologii lotniczej, meteorologii, nawigacji czy aplikacji satelitarnych.
„Chcemy udowodnić jako region, że lokalizacja Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku nie była przypadkowa, a jednocześnie nie zamykamy się na inne regiony czy kraje, wręcz przeciwnie, zależy nam na współpracy i wspólnym realizowaniu przedsięwzięć” – tłumaczył.
Rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, gen. Zygmunt Mierczyk zwrócił uwagę, że technologie kosmiczne są związane nie tylko z bezpieczeństwem państwa, ale informacje z kosmosu są wykorzystywane np. przez Lasy Państwowe i rolnictwo.
Prezes Fundacji Interizon z Gdańska (buduje klaster sektora ICT zrzeszający już ok. 150 firm i uczelni) Przemysław Szleter zaznaczył, że tematyka kosmiczna jest dla organizacji jednym z kluczowych obszarów. „Z powodu lokalizacji POLSY w Gdańsku ten temat staje się jeszcze bardziej atrakcyjny i coraz więcej naszych członków chce angażować się w rozwój technologii kosmicznych” – tłumaczył. Podał, że w realizacji projektów związanych z technologiami kosmicznymi, głównie w zakresie nawigacji GPS, uczestniczy już kilkanaście podmiotów. Poinformował, że w klastrze powołana została grupa zadaniowa, która ma się zajmować technologiami kosmicznymi i do tej grupy zgłaszają się kolejne chętne firmy.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Marek Banaszkiewicz podał, że prace adaptacyjne siedziby POLSY w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym mają się zakończyć w połowie maja. Docelowo agencja ma zatrudniać 35 osób na stałe i 15 stażystów, praktykantów. Budżet Agencji na 2015 rok w postaci dotacji wynosi 10 mln zł, ale POLSA ma możliwość generowania własnych przychodów. Podał, że centrala POLSY będzie w Gdańsku, a w Warszawie pozostaną kwestie "związane z obronnością, z ministerstwami”. Kontakty międzynarodowe będą realizowane w obu miastach.
Prof. Banaszkiewicz zwrócił uwagę, że dziś bez technologii kosmicznych wykorzystanych m.in. w telewizji, GPS, meteorologii nie potrafilibyśmy się obejść w codziennym życiu. „Proszę sobie wyobrazić, że przestają działać wszystkie satelity (wokół Ziemi krąży ok. tysiąca aktywnych satelitów), to jest katastrofa; nie mamy wtedy prognozy pogody, nie mamy lokalizacji, nie mamy transmisji telewizyjnych” – argumentował.
PAP - Nauka w Polsce
bls/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.