Kwasy omega-3 pomagają w walce z neuropatią cukrzycową

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie nerwów u myszy z cukrzycą - wykazały badania opublikowane w piśmie " Neurophysiology".

Neuropatia cukrzycowa jest powikłaniem występującym u około płowy diabetyków. Jak wykazały wcześniejsze badania, kuracja za pomocą kwasów omega-3 wpływa korzystnie na kontrolowanie poziomu cukru we krwi, a także poprawia pracę wątroby i redukuje stan zapalny u osób otyłych oraz u diabetyków. Zaobserwowano ponadto, że pożywienie wzbogacone kwasami omega-3 redukuje objawy neuropatii u szczurów stanowiących model cukrzycy typu 1 i typu 2.

To pozytywne działanie przypisuje się resolwinom. Są to naturalne lipidy syntezowane przez organizm z kwasów omega-3 i mają silne działanie przeciwzapalne.

Podczas obecnych badań naukowcy z Veterans Affairs Medical Center w Iowa obserwowali myszy z cukrzycą, którym podawano wysokotłuszczowe pożywienie i resolwiny (jeden zastrzyk dziennie) oraz myszy konsumujące pokarm wysokotłuszczowy, w którym połowę zawartości tłuszczu stanowił tran (który jest źródłem kwasów omega-3).

Po porównaniu badanych gryzoni z grupą kontrolną naukowcy stwierdzili, że resolwiny i tran poprawiły funkcjonowanie nerwów - a dokładnie gęstość włókien nerwowych i przekazywanie impulsów między neuronami - redukując problem neuropatii. Naukowcy liczą na to, że podobne rezultaty uzyskają w badaniach na ludziach. (PAP)

koc/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera