Polscy naukowcy z różnych stron świata spotkają się w Warszawie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polscy badacze pracujący w kraju i poza nim spotkają się podczas konferencji Polish Scientific Networks, która odbędzie się między 18 a 20 czerwca w Warszawie. Naukowcy z zagranicy będą mogli nawiązać lepszą komunikację z krajem - mówi jeden z organizatorów wydarzenia prof. Janusz Bujnicki.

Wydarzenie jest skierowane do polskich badaczy przebywających aktualnie za granicą, oraz dla naukowców i studentów realizujących projekty badawcze w kraju. Uczestnicy konferencji będą mogli zdobyć informacje m.in. na temat bieżącego stanu nauki w Polsce.

"Naukowców z zagranicy zaprosiliśmy do Polski, aby pomóc im nawiązać lepszą komunikację z krajem, aby mogli łatwiej zadawać pytania, aby wiedzieli, komu je zadawać - jeśli zechcą wrócić do Polski lub nawiązać współpracę z krajem, pozostając za granicą. Osoby, które wróciły do Polski, mogą przekazać im informację, jak zeskoczyć tutaj na spadochronie i nie trafić na bagna, tylko w miejsce, w którym będzie można się świetnie rozwijać. Osobom w Polsce, które mają oferty dla badaczy z zagranicy, chcemy ułatwić dotarcie do takich naukowców" - mówi PAP jeden z organizatorów wydarzenia prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Poza tym organizatorzy chcą zachęcić Polaków z zagranicy do kontynuowania kariery w Polsce, a naukowców już tu pracujących do zaangażowania się w programy współpracy międzynarodowej, m.in. w ramach unijnego programu Horyzont 2020.

"Polska dość szybko się zmienia pod względem gospodarki, infrastruktury, systemu zarządzania nauką. Jednak - abyśmy nie wpadli w pułapkę średniego rozwoju - absolutnie kluczową kwestią jest przyciąganie ludzi, którzy są kompetentni i są w stanie kreatywnie korzystać ze swoich kompetencji. W tej chwili mamy zapotrzebowanie na tego typu personel" - podkreśla prof. Bujnicki.

Zwraca uwagę, że w Polsce dla młodego, ambitnego naukowca, który chce się realizować i jest gotów walczyć o fundusze i szybko się usamodzielniać, jest to dużo łatwiejsze niż w krajach, w których system nauki jest już bardzo ustrukturyzowany. "U nas jest wiele różnych programów grantowych dla młodych naukowców. To oczywiście pytanie, jak dany naukowiec woli spędzić życie: na >>Dzikim Zachodzie<< biorąc udział w podboju nieznanych obszarów, czy w >>domu opieki<<, gdzie codziennie dostaje to samo danie na tacy" - mówi naukowiec.

Sam zachęca do powrotu do Polski, ale do innego miejsca niż to, z którego się wyjechało. "Wracanie na >>stare śmieci<< jest bardzo niebezpieczne. Jeśli ktoś zakończył edukację na studiach w jakiejś instytucji, wyjechał za granicę i wracając trafia do swojego starego miejsca, pod skrzydła swojego dawnego profesora, który nadal traktuje go jak studenta - to może bardzo hamować rozwój kariery naukowej" - przestrzega prof. Bujnicki.

Konferencję rozpocznie wykład prof. Andrzeja Bliklego "Firma XXI wieku, a zarządzanie nauką", który odbędzie się w czwartek 18 czerwca w Pałacy Staszica. W piątek w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, tuż po oficjalnym otwarciu wydarzenia, będzie można wysłuchać dyskusji o tym, jak wykorzystać w kraju potencjał polskich naukowców, pracujących za granicą. Odpowiedzi na to pytanie będą poszukiwali: minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska; prezes PAN - prof. Jerzy Duszyński; prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - prof. Maciej Żylicz oraz przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich - prof. Wiesław Banyś. Moderatorem dyskusji będzie prof. Janusz Bujnicki.  

Zaproszeni goście wezmą udział w panelach dyskusyjnych oraz wygłoszą wykłady w czterech sesjach obejmujących nauki społeczne i humanistyczne, naukę i biznes, nauki o życiu oraz nauki ścisłe. Tematy paneli dyskusyjnych dotyczyć będą m.in. roli mobilności w karierze naukowej czy współpracy nauki z przemysłem. Uczestnicy z kolei będą mogli zaprezentować wyniki swoich badań w postaci referatów oraz prezentacji plakatowych.

W piątek i sobotę będzie mozna zasięgnąć informacji w stoiskach głównych polskich grantodawców: Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Swoje oferty przedstawią także m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Komisja Fulbrichta, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki.

Konferencja PSN została zainspirowana cyklem spotkań „Science. Polish Perspectives” organizowanych od 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Cykl ten stworzył okazję do spotkania młodych polskich naukowców i studentów, nawiązania kontaktów oraz dyskusji o roli uczonych z Polski w rozwoju światowej nauki i technologii. Wydarzenie organizują: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademia Młodych Uczonych PAN i Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kalisz/ Konferencja o bezpieczeństwie z udziałem 270 naukowców z kraju

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Eksperci wskażą, jak technologia może pomóc w byciu ekologicznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera