Sztuczna noga ze zmysłem dotyku

Fot. PAP/EPA/ HERBERT NEUBAUER 8.06.2015
Fot. PAP/EPA/ HERBERT NEUBAUER 8.06.2015

Opracowana w Austrii proteza nogi pozwala używającej jej osobie wyczuwać sztuczną stopą podłoże – poinformowano podczas konferencji w Wiedniu, o której informuje BBC News.

Sześć umieszczonych w podeszwie sztucznej stopy reagujących na nacisk czujników wysyła impulsy do mikrokontrolera, a ten - do wibrujących przetworników, które pobudzają zakończenia nerwowe w kikucie nogi (wcześniej chirurdzy operacyjnie przemieścili nerwy bliżej powierzchni skóry). W rezultacie użytkownik protezy może odczuć ruchy stopy oraz nacisk na piętę i paluch.

"Czuję się, jakbym znów miał stopę. To jak drugie życie" - mówi 54-letni były nauczyciel Wolfang Rangger, który na skutek zakrzepu stracił prawą nogę w roku 2007. Nową protezę testuje od pół roku, zarówno w laboratorium, jak i w domu. Biega, wspina się i jeździ na rowerze. "Już nie ślizgam się na lodzie i wiem, czy chodzę po żwirze, betonie, trawie czy piasku. Wyczuwam nawet małe kamienie" - opisuje.

Dzięki protezie zmniejszyły się także dręczące Ranggera od lat bóle fantomowe, paradoksalnie odczuwane w utraconej kończynie. Jak tłumaczy twórca protezy, prof. Hubert Egger z uniwersytetu w Linzu, teraz zamiast poszukiwać sygnałów z nieistniejącej kończyny, mózg odbiera realne dane.

Wyniki badań opublikowane zostały na łamach pisma „Science Translational Medicine”.

W ubiegłym roku międzynarodowy zespół zaprezentował pierwszą sztuczną rękę wyposażoną w zmysł dotyku. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera