Nowa platforma informatyczna w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kosztem ponad 9 mln zł w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu powstała platforma informatyczna, wspierająca ponadregionalną współpracę nad badaniami innowacyjnych technologii medycznych.

Jak podkreślono podczas środowej konferencji w Zabrzu, ten "informatyczny rolls - royce" będzie narzędziem współpracy naukowej i realizacji wspólnych prac z partnerami z innych ośrodków. Umożliwi bowiem przesyłanie oraz współtworzenie i wykorzystywanie dokumentów, analiz, raportów, wyników i projektów przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

„Dzięki tej platformie do 2020 r. zostanie rozwinięta współpraca pomiędzy co najmniej setką partnerów z kraju i zagranicy w obszarze naukowo–badawczym” – powiedział koordynator projektu, Waldemar Pudlo z FRK.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka był realizowany od stycznia 2014 r. w konsorcjum, którego liderem była Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, a partnerem technologiczno-merytorycznym firma Wasko z Gliwic.

Jego rezultatem jest rozbudowa i modernizacja przewodowej i bezprzewodowej infrastruktury sieciowej, uruchomienie centrum obliczeniowego i przetwarzania danych oraz stworzenie specjalistycznego portalu informatycznego do wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji oraz współpracy naukowej.

Rozbudowa i modernizacja sieci zwiększy przepustowość przesyłu danych i zminimalizuje ryzyko ewentualnych awarii. Z kolei klaster baz danych pozwoli nie tylko na ich bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie w jednym miejscu, ale również ułatwi dostęp uprawnionym użytkownikom zewnętrznym.

Jak zaznaczył Piotr Zieliński z firmy Wasko, zarówno zastosowane urządzenia, a więc serwery, macierze, urządzenia sieciowe, jak i samo oprogramowanie należą do pierwszej ligi rozwiązań spotykanych obecnie na rynku.

Stworzona w wyniku projektu platforma informatyczna składa się z trzech elementów. Pierwszy to segment dostępny wyłącznie pracownikom Fundacji, związany z prowadzeniem prac badawczych w jednostce. Drugi element to przestrzeń otwarta dla wszystkich internautów zainteresowanych pracami badawczymi w zakresie innowacyjnych technologii medycznych. Wreszcie trzeci, najważniejszy obszar platformy dostępny będzie wyłącznie po zalogowaniu dla partnerów naukowych w ramach kooperacji związanej z realizacją wspólnych działań.

Platforma będzie aktywna pod adresem www.e-platforma.eu

Założona na początku lat 90. przez wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę zabrzańska fundacja wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii i wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca.

Placówka prowadzi badania nad protezami serca, protezami zastawek serca, a także w dziedzinie biocybernetyki i biotechnologii.

PAP - Nauka w Polsce

lun/ mki/

 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera