Od nowego roku akademickiego studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej (PRz) będą mogli wziąć udział w certyfikowanym szkoleniu, dzięki któremu uzyskają licencję mechanika śmigłowców z napędem turbinowym.
Jak poinformował PAP dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz, prof. Jarosław Sęp, będą to zajęcia fakultatywne.
„Jest to propozycja dla studentów zainteresowanych rozszerzeniem swojego kształcenia i zdobyciem certyfikowanych umiejętności mechanika śmigłowców” – zaznaczył dziekan.
Studenci biorący udział w szkoleniu od października br., czyli od nowego roku akademickiego najpierw będą się uczyć teorii. Natomiast zajęcia praktyczne rozpoczną się dopiero w następnym roku akademickim, czyli od października 2016 r.
Jak powiedział PAP dyr. Ośrodka Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, Jerzy Bakunowicz, w zajęciach teoretycznych może wziąć udział każdy zainteresowany szkoleniem student pierwszego roku lotnictwa i kosmonautyki. Natomiast do szkolenia praktycznego zostaną zakwalifikowani najlepsi studenci tego kierunku, którzy spełnią odpowiednie kryteria naboru.
Szkolenia praktyczne odbywać się będą w firmie Heli-One Poland, na mocy umowy o współpracy, jaką z firmą zawarła Politechnika Rzeszowska.
W ramach szkolenia studenci otrzymają możliwość formalnego zaliczenia przedmiotów wymaganych do uzyskania licencji mechanika lotniczego zgodnie z europejskimi wymaganiami EASA Part 66. W tym samym czasie studenci będą odbywać regularne praktyki w Heli-One Poland w Jasionce.
„Studenci podczas praktyk będą mieli szansę przejść przez cały lub część cyklu remontu śmigłowców. Firma ta zajmuje się remontami śmigłowców, +rozbierając je+ na czynniki pierwsze, do najmniejszej śrubki, żeby sprawdzić, czy wszystko działa jak należy, a później je składa na nowo. I tego nauczą się nasi studenci” – wyjaśnił Bakunowicz.
Dodał, że dzięki tym szkoleniom przyszli inżynierowie przemysłu lotniczego zdobędą praktyczne doświadczenie przy obsłudze helikopterów zgodnie z najnowszymi standardami i procedurami.
PAP - Nauka w Polsce
api/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.