Historia i kultura

Polskie zabytki na wakacje w smartfonie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ponad 22 500 polskich zabytków umieścił Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w odświeżonej aplikacji mobilnej „Zabytki w Polsce”. Dotychczas, w pilotażowej wersji upublicznionej w 2012 roku, figurowało zaledwie 168 pozycji.

„Aplikacja >>Zabytki w Polsce<< to odpowiedź NID na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. Aplikacja ma zachęcić nie tylko do wirtualnego, ale przede wszystkim aktywnego zwiedzania zabytków. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych i miłośników turystyki” – czytamy w nadesłanym PAP komunikacie prasowym.

NID opublikował nową wersję aplikacji celowo na początku okresu wakacyjnego. Dzięki niej użytkownicy urządzeń mobilnych mogą bez problemu zaplanować wyprawę śladem wartościowych zabytków. Nowa wersja aplikacji oferuje informacje o miejscach wpisanych do rejestru zabytków, w tym o Pomnikach Historii, zabytkach nieruchomych czy stanowiskach archeologicznych. Do powstania jej zasobów fotograficznych przyczyniły się osoby biorące udział w projekcie Wiki Lubi Zabytki, prowadzonym przez fundację Wikimedia Polska, z którą NID współpracuje od 2011 roku.

„Prosta w obsłudze aplikacja za pośrednictwem systemu GPS dokładnie określi miejsce, w którym się znajdujesz i zaprezentuje informacje o zabytkach położonych w najbliższej okolicy. Zabytki można również wyszukiwać, korzystając z mapy, która jest integralną częścią aplikacji. Co więcej – aplikacja dokładnie wskaże, w jakiej odległości znajdujemy się od wybranego obiektu” – opisują działanie programu jej twórcy. Istotną część każdego wpisu stanowi historia obiektu i jego badań, ciekawostki na jego temat oraz zdjęcia, również archiwalne. Całość przygotowana i zredagowana jest przez osoby, które na co dzień zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

NID zapowiada, że baza zabytków zamieszczona w aplikacji będzie systematycznie powiększana. Jego specjaliści już pracują nad kolejnymi wpisami.

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony Google Play. Program bazuje na danych zawartych na geoportalu NID dostępnym pod adresem http://mapy.zabytek.gov.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

  • Fot. Adobe Stock

    Można głosować w plebiscycie "Archeologiczne Sensacje 2024"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera