WMO: El Nino 2015-2016 może być jednym z najsilniejszych od 1950 r.

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zjawisko El Nino najpewniej nasili się przed końcem roku, a szczytowy moment przypadnie na okres od października br. do stycznia 2016 r. - poinformowała we wtorek Światowa Organizacji Meteorologiczna (WMO). El Nino może być jednym z najsilniejszych od 65 lat.

Eksperci sugerują, że temperatura wód powierzchniowych we wschodniej i środkowej części Oceanu Spokojnego będzie o 2 st. Celsjusza wyższa od średniej. W związku z tym możliwe, że będzie to jeden z najsilniejszych El Nino od 1950 roku, obok takich zjawisk z lat 1972-1973, 1982-1983 i 1997-1998.

El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Oceanu Spokojnego, pojawiający się przy zmianie cyrkulacji pasatowej ze wschodniej na zachodnią. Odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

W 1998 roku El Nino wywołał suszę w Australii i Azji Południowo-Wschodniej, co doprowadziło do znacznych strat w rolnictwie. Kilka lat temu z powodu El Nino ucierpiały zbiory trzciny cukrowej w Indiach, co spowodowało gwałtowny wzrost cen cukru.(PAP)

jhp/ mc/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera