O micie konfliktu między nauką a religią mówić będzie 11 września w Krakowie wybitny fizyk, kosmolog i badacza relacji nauki i religii prof. Stephen Barr. Po wykładzie dyskusję z prelegentem poprowadzi ks. prof. Michał Heller. O wykładzie poinformowali w przesłanym PAP komunikacie organizatorzy z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
W swoim wykładzie "Nauka i Religia: Mit konfliktu" prof. Barr będzie przekonywał, że rzekomy konflikt pomiędzy nauką i religią jest w rzeczywistości konfliktem pomiędzy „naukowym materializmem” i religią. Zdaniem prelegenta mit konfliktu „nauka versus religia” oparty jest na przestarzałej wizji historii nauki i wykrzywionej interpretacji faktycznych odkryć nauki.
Prelegent ma rozpocząć swój wykład od zarysowania historii relacji pomiędzy chrześcijaństwem a nauką, opisując kilka dramatycznych, choć mniej znanych faktów. Następnie przeanalizować ma kluczowe odkrycia nauki XX wieku i spróbuje wykazać, że są one bardziej zgodne z tradycyjnymi poglądami wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu na temat kosmosu oraz istot ludzkich niż z materialistyczną filozofią.
Po wykładzie dyskusję z prof. Barrem poprowadzi ks. prof. Michał Heller. Wykład oraz dyskusja odbędą się w języku angielskim.
Wykład odbędzie się 11 września o godz. 18 przy ul. Brackiej 14 w Krakowie (De Revolutionibus Books&Cafe). Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Stephen M. Barr jest profesorem fizyki teoretycznej cząstek elementarnych na University of Delaware i dyrektorem Bartol Research Institute. Doktoryzował się w 1978 r. na Uniwersytecie w Princeton, a w 2011 r. został wybrany członkiem American Physical Society za swój wkład w „teorie wielkiej unifikacji”, kosmologii wczesnego wszechświata i teorii asymetrii pomiędzy materią i antymaterią. Jest również autorem licznych publikacji na temat relacji pomiędzy nauką i religią, w tym takich książek jak "Fizyka współczesna a wiara w Boga", "A Student’s Guide to Natural Science", oraz "The Believing Scientist", która ukaże się w 2016 r. Jest członkiem rady zespołu redakcyjnego czasopisma "First Things".
PAP - Nauka w Polsce
lt/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.