Przeciwbiałaczkowy lek na cukrzycę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pioglitazon stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 może pomóc również chorym na przewlekłą białaczkę szpikową- informuje Nature.

Przewlekła białaczka szpikowa (CML) to występujący głównie u dorosłych niekontrolowany, nieprawidłowy rozrost komórek macierzystych szpiku. Z czasem dochodzi do spadku odporności na zakażenia oraz zaburzeń krzepnięcia krwi. Choruje mniej więcej jedna osoba na 100 000 rocznie.

Choć opracowano już kilka skutecznych metod leczenia (na przykład imatynibem), nie pomagają one każdemu pacjentowi, a niekiedy choroba staje się oporna na terapię – „przyczajone” w szpiku komórki po miesiącach czy latach powodują wznowę.

Philippe Leboulch i jego koledzy z uniwersytetu w Paryżu, obok konwencjonalnego leczenia, podawali pioglitazon części z chorych na przewlekłą białaczką szpikową. U 24 osób dostających pioglitazon choroba ustępowała częściej i na dłuższy czas – po 12 miesiącach ponad połowa pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone była w remisji. U pierwszych trzech uczestników badań, nawrotu choroby nie było przez pięć lat.

Choć nie jest na razie jasne, w jaki dokładnie sposób pioglitazon przyczynia się do sukcesu leczenia, zdaniem autorów badań taka kombinowana terapia mogłaby pomóc również w przypadku innych białaczek.

Wyniki niedawno ogłoszonych badań nie potwierdziły wcześniejszych obaw, że pioglitazon zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na lizbońskiej starówce znaleziono podziemny tunel zasypany podczas trzęsienia ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Coraz trudniej być jaszczurką na pustyni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera