Ponad 300 firm w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości w Krakowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 300 firm działa w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości w Krakowie. Instytucja ta wspiera młodych przedsiębiorców wywodzących się z uczelni wyższych na starcie ich działalności biznesowej.

Sebastian Kolisz, partner zarządzający AIP poinformował, że inkubator wspiera młodych przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą w trzech obszarach: firma, wiedza i społeczność. Przede wszystkim upraszcza wszystkie procedury formalne, administracyjne, dają osobowość prawną, obsługę księgową i prawną a także profesjonalną przestrzeń biurową.

Inkubator użycza początkującym swojej osobowości prawnej do prowadzenia działalności biznesowej, dzięki czemu nie trzeba od razu rejestrować własnej działalności lub spółki. Nie trzeba też od początku płacić składek na ZUS ani podatku dochodowego, a do umów i faktur wykorzystuje się dane rejestrowe AIP (NIP, REGON, KRS).

Młodzi ludzie działający w inkubatorze – zauważył Kolisz - mogą poznawać tam inne osoby, wymieniać się doświadczeniami i zleceniami, a także przedstawiać swój pomysł na biznes ekspertom i potencjalnym inwestorom.

„W tej chwili w AIP Kraków działa ponad 300 firm, a najbardziej przedsiębiorczy okres przed nami, bo na przełomie września i października zjeżdżają studenci, którzy rozpoczynają studia z głową pełną pomysłów” - zaznaczył Kolisz.

Pierwsze akademickie inkubatory powstały w 2004 roku. Obecnie tworzą one sieć licząca 50 placówek w całej Polsce. Od 2004 roku dzięki AIP powstało ponad 7 tys. firm, m.in. PhotoBlog.pl, MISBHV, Key2Print.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

    Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera