Młodzi liderzy nauki otrzymają wsparcie z NCBR

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

34 młodych naukowców będzie mogło realizować swoje innowacyjne projekty i zarządzać własnym zespołem badawczym. To laureaci konkursu "Lider" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Otrzymają oni w sumie 40 mln zł.

"Potrzebujemy młodych liderów ze świata nauki, którzy w dobie globalnej konkurencji będą swym działaniem inspirować innych. Kluczowe jest przy tym zacieśnianie więzi pomiędzy nauką a biznesem i pokazanie korzyści, jakie płyną z ich współpracy. Młodzi naukowcy wyróżnieni w programie Lider mogą stać się wzorem do naśladowania i przykładem połączenia naukowego talentu, pomysłowości i przedsiębiorczości" - skomentowała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska–Bobińska.

Celem programu Lider jest aktywizacja środowiska młodych naukowców i wspieranie ich rozwoju. Udział w programie daje im wyjątkową szansę, by zarządzać własnym zespołem badawczym. Jednocześnie program stymuluje współpracę młodych naukowców z przedsiębiorstwami, a także mobilność uczonych wewnątrz sektora nauki oraz pomiędzy nauką i przemysłem.

W tegorocznej edycji przyznano środki m.in. na opracowanie kompozytowej protezy ucha środkowego o właściwościach bakteriobójczych, na projekt dotyczący wychwytywania gazowych form rtęci ze spalin. Zrealizowany ma być też projekt dotyczący wykorzystania rentgenowskiej tomografii komputerowej w badaniach niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu. Będą mogły być też prowadzone prace nad sensorami w przenośnych analizatorach oddechu.

"Oprócz najciekawszych i najlepszych projektów eksperci nagradzają najbardziej obiecujących naukowców młodego pokolenia. Promują osoby, które mają cechy przywódcze i potrafią kierować pracą zespołu w działaniach prowadzących do osiągnięcia sukcesu komercyjnego. Jestem przekonany, że wyniki prac badawczych naszych Liderów przyczynią się do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki" – podkreśla dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

W szóstej edycji programu Lider o dofinansowanie starało się 358 młodych naukowców. Spośród nich wyłoniono 34 najlepsze projekty. Średnio na jeden projekt młodego naukowca przypada ponad 1,1 mln zł.

Dotychczas odbyło się pięć edycji programu Lider, w których wyłoniono łącznie 178 Liderów. Łącznie otrzymali z NCBR wsparcie w wysokości ponad 184 mln zł. Najwięcej laureatów programu pochodzi z Politechniki Warszawskiej – 16 młodych naukowców. Liczną grupą Liderów mogą się również pochwalić: Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka oraz uniwersytety – Gdański i Warszawski.

Szczegółowe informacje o wynikach VI edycji programu Lider dostępne są na stornie www.ncbr.gov.pl  

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera