Ekspert: problem chorób pasożytniczych dotyczy 2 mld ludzi; gigantyczne wyzwanie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Problem chorób pasożytniczych dotyczy prawie 2 miliardów ludzi, to gigantyczne wyzwanie dla ludzkości - tak tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny komentuje prof. dr hab. Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podkreśla, że ofiarami chorób pasożytniczych pada rocznie nawet do 2 milionów osób, w tym małe dzieci.

"Tegoroczna Nagroda Nobla w zasadzie nie jest zaskoczeniem. (...) Przypomnę, że problem chorób pasożytniczych, zarażeń przenoszonych przez komary, jak w przypadku malarii, dotyczy prawie 2 miliardów ludzi, czyli ludzi żyjących w strefie tropikalnej i subtropikalnej i w związku z tym jest gigantycznym wyzwaniem dla ludzkości. Dzisiejsi laureaci (...) zajmują się poszukiwaniem leków przeciwko tym chorobom. Wobec setek tysięcy rocznie - a nawet liczy się, że do 2 mln ofiar tych chorób, przy czym znaczącą grupę stanowią dzieci poniżej 3 roku życia - jest to wielkie wyzwanie" - zaznaczyła prof. Woźniak.

"Należy się cieszyć, że dzisiejsza Nagroda Nobla pokazuje, jak ważny jest to problem, a także wskazuje na ludzi, którzy uzyskali znaczący postęp w walce z chorobami pasożytniczymi" - dodała ekspertka.

William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii – otrzymali Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Nazwiska noblistów ogłoszono w poniedziałek w Sztokholmie.

Choroby powodowane przez pasożyty nawiedzały ludzkość od niepamiętnych czasów. Również dziś są poważnym problemem – zwłaszcza, gdy chodzi o najuboższe kraje.

"Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski. Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

William C. Campbell i Satoshi Omura są odkrywcami nowego leku – awermektyny, której pochodne radykalnie obniżyły liczbę zachorowań na ślepotę rzeczną (onchocerkozę) oraz filariozę. Są też skuteczne w przypadku innych chorób pasożytniczych. Natomiast Youyou Tu odkryła artemizynę - lek, który znacznie zmniejszył umieralność chorych na malarię. Skuteczne leczenie chorób pasożytniczych polepszyło stan zdrowia setek milionów ludzi i ulżyło im w cierpieniu.

PAP - Nauka w Polsce

laz/ hgt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera