Arthur B. McDonald - zbadał lekkie neutrina dzięki ciężkiej wodzie

Fot. PAP/EPA/ KELSEY MCFARLANE / QUEEN'S UNIVERSITY 06.10.2015
Fot. PAP/EPA/ KELSEY MCFARLANE / QUEEN'S UNIVERSITY 06.10.2015

Kanadyjczyk Arthur B. McDonald - laureat Nagrody Nobla 2015 z dziedziny fizyki - w badaniach superlekkich neutrin powstających na Słońcu wykorzystał wielki, umieszczony 2 kilometry pod ziemią zbiornik z tysiącem ton ciężkiej wody.

Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że te cząstki elementarne mają masę - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Obaj badacze podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 855 tys. euro).

McDonald (72 l.) jest emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Queen\'s w Kingston (Kanada). O tym, że dostał Nobla, dowiedział się we wtorek nad ranem. Telefon z Komitetu Noblowskiego wybudził go ze snu. "Muszę przyznać, że to przytłaczające doświadczenie" - skomentował fakt, że dostał Nagrodę Nobla. Dodał, że pierwsze, co zrobił, kiedy się o nagrodzie dowiedział, to uściskał żonę.

Podkreślał znaczenie kolegów badaczy w swoich badaniach. Przyznał, że wiele zyskał na "przyjacielskiej współpracy z naukowcami z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Portugalii".

McDonald kierował grupą badawczą w kanadyjskim Sudbury Neutrino Observartory (SNO). Badane tam były neutrina, które powstają na Słońcu i stamtąd kierują się w stronę Ziemi. Aby uniknąć zakłóceń, detektor zbudowano dwa kilometry pod ziemią, w kopalni niklu. Neutrina ze Słońca obserwowano w zbiorniku z 1000 tonami ciężkiej wody (to woda, w której wodór częściowo zastąpiony jest deuterem - ciężkim izotopem wodoru). Koszt takiej ilości wody to 300 mln dolarów, ale - jak zdradził McDonald w jednym z wywiadów - badaczom wypożyczana była ona za... 1 dol. dziennie.

Zbiornik otoczony był detektorami, które wykrywały w zbiorniku błyski światła, a więc ślady po neutrinach, które oddziaływały z cząstkami materii. W swoich badaniach McDonald skupiał się na neutrinach pochodzących ze Słońca. "Co za ironia, że aby obserwować Słońce, musisz zejść kilometry pod Ziemię" - komentował noblista swoje badania.

Naukowiec przyznał, że kiedy udało się zaobserwować, że neutrina, które podróżują ze Słońca w stronę Ziemi zmieniają swoją "tożsamość", przeżył moment olśnienia, czegoś, co można porównać z okrzykiem Archimedesa: "Eureka!".

Odkrycie zjawiska oscylacji neutrin dowiodło, że te cząstki - przez dziesięciolecia uważane za pozbawione masy - jednak masę mają. Oznacza to, że dotychczasowy Model Standardowy, wyjaśniający wzajemne oddziaływania cząstek tworzących Wszechświat, trzeba zmodyfikować. Odkrycia dotyczące neutrin mogą zmienić nasze poglądy na przeszłość, strukturę i przyszłość Wszechświata.

Arthur B. McDonald urodził się w 1943 r. w kanadyjskim Sydney. Studiował fizykę w Dalhousie University w Halifax. Stopień doktora uzyskał na Cal Tech w USA. W 1982 r. został profesorem na Princeton w USA. W 1989 r. wrócił do Kanady na Queen\'s University i pokierował obserwatorium SNO. (PAP)

lt/ agt/ abr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wyłoniono 15 finalistów Nagród Naukowych "Polityki"

  • 13.09.2024. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański (L) na uroczystości nadania doktoratu honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Zygfrydowi Wawrzynkowi 13 bm. na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Katowice/ Dr Zygfryd Wawrzynek profesorem honorowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera