Historia i kultura

Ustalono nazwiska załogi radzieckiego samolotu wydobytego pod Wyszogrodem

Fragmenty samolotu armii radzieckiej z II wojny światowej odnalezione w starorzeczu Bzury w Kamionie pod Wyszogrodem. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 25.08.2015
Fragmenty samolotu armii radzieckiej z II wojny światowej odnalezione w starorzeczu Bzury w Kamionie pod Wyszogrodem. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 25.08.2015

Dzięki historykom z Rosji ustalono nazwiska trzyosobowej załogi radzieckiego samolotu Pe-2 z okresu II wojny światowej, który w sierpniu wydobyto z rozlewisk Bzury pod Wyszogrodem (Mazowieckie). Ustalono też datę zestrzelenia maszyny - 18 stycznia 1945 r.

Z dokumentów archiwalnych radzieckiego 72. Samodzielnego Pułku Zwiadu Lotnictwa 16. Armii Lotniczej wynika, że załogę samolotu stanowili: pilot lejtnant Ewstawfij Nikołajewicz Czułowski, strzelec i radiooperator starszy sierżant Jakow Konstantynowicz Polkin oraz nawigator lejtnant Iwan Iljicz Żywotowski.

O ustaleniach tych poinformował w czwartek PAP Zdzisław Leszczyński dyrektor Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, gdzie przygotowywana jest obecnie stała ekspozycja, na której po pracach konserwatorskich prezentowane będą szczątki wydobytego samolotu Pe-2 wraz z odkrytym na miejscu znaleziska wyposażeniem maszyny i jej załogi.

„Wystawa zostanie otwarta 18 stycznia 2016 r. Data nawiązuje do dnia zestrzelenia samolotu, którą ustalili historycy rosyjscy związani z wydawanym w Moskwie periodykiem +Wojennaja archeologia+. Jeden z nich, Anton Torgaszew, odwiedził nasze muzeum, oglądał szczątki maszyny i zapoznał się z zebranymi przez nas informacjami” – powiedział PAP Leszczyński. Przyznał, że w ostatecznym ustaleniu tożsamości załogi radzieckiego samolotu Pe-2 pomogło m.in. odczytanie danych z „nieśmiertelnika” odnalezionego przy wraku samolotu.

„Z dokumentów archiwalnych, których fotokopie otrzymałem, wiadomo, że samolot wystartował 18 stycznia 1945 r. o godz. 11.30 z lotniska położonego około 17 km na południe od miejscowości Łukowo. W raporcie podano, że panowała wtedy bardzo zła pogoda – całkowite zachmurzenie, a pułap chmur wynosił 300-350 metrów. Ostrzeżono jednocześnie załogę, iż na trasie przelotu znajduje się wiele niemieckich stanowisk małokalibrowej artylerii przeciwlotniczej” – powiedział Leszczyński. Dodał, że gdy doszło do zestrzelenia, maszyna już z wypuszczonym podwoziem, przygotowanym do lądowania, kierowała się na Sochaczew.

„Na dokumentach, dotyczących ostatniego lotu maszyny widnieje odręczny dopisek: +nie wrócił z zadania bojowego+ z datą 18 stycznia 1945 r.” – podkreślił Leszczyński. Dyrektor wyszogrodzkiego Muzeum Wisły, gdzie oprócz fragmentów samolotu Pe-2 przechowywane są także szczątki ludzkie odnalezione we wrakowisku, najprawdopodobniej załogi maszyny, wyraził nadzieję, że w porozumieniu z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ambasadą Rosji w Polsce uda się w najbliższym czasie ustalić termin i miejsce pogrzebu. Według niego, szczątki mogłyby spocząć na jednym z cmentarzy wojennych w Polsce.

Pod koniec sierpnia w Kamionie niedaleko Wyszogrodu podczas prac wykopaliskowych zespół ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa” wydobył m.in. jeden z dwóch silników samolotu Pe-2, część kadłuba i podwozia z kołem, fragment jednego skrzydła oraz dwa karabiny maszynowe z uzbrojenia maszyny, a także przedmioty ekwipunku lotników, np. trzy pistolety TT. Znaleziono także elementy przypominające aparat fotograficzny. Nie zachowały się jednak żadne zdjęcia. Ustalono, że załoga samolotu wykonała niewielką liczbę fotografii, gdyż rolka filmu była przesunięta tylko kilkakrotnie.

Po oczyszczeniu fragmentu bakelitu, który znajdował się w rozbitej kabinie samolotu, udało się odczytać napis: „Diaczenko”. Obecnie, na podstawie ustaleń z dokumentów archiwalnych, wiadomo, że lotnik ten zginął w innym miejscu. „Gdy zestrzelono Pe-2 pod Wyszogrodem, Diaczenko latał w samym pułku, ale na innej już maszynie. Została ona strącona kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1945 r. w okolicy Zielonej Góry. Diaczenko zmarł w szpitalu polowym 26 kwietnia 1945 r. Został pochowany na cmentarzu niedaleko Zielonej Góry” – powiedział Leszczyński.

Dyrektor wyszogrodzkiego Muzeum Wisły zapowiedział, że wszystkie wydobyte dotąd elementy samolotu Pe-2 znajdą się w budowanym obecnie w sąsiedztwie placówki specjalnym, przeszklonym pawilonie, o powierzchni ok. 25 metrów kw., który powstaje dzięki prywatnemu sponsorowi. Część aranżacji wystawy stanowiły będą również wyposażenie samolotu oraz lotników, jak np. rozpięty spadochron, a także fotokopie archiwalnych dokumentów, dotyczących historii tej maszyny i jej załogi. Historycy rosyjscy odnaleźli m.in. fotografie pilota Ewstawfija Nikołajewicza Czułowskiego. (PAP)

mb/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera