Laureaci ogólnopolskiego konkursu wiedzy prawniczej „Lex Master”

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aleksandra Kochman i Gracjan Ciupa z Wrocławia zwyciężyli w 1. edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy prawniczej „Lex Master”, którego finał odbył się w czwartek. Oboje otrzymają po 3 tys. zł rocznego stypendium, które będzie wypłacane w miesięcznych transzach przez rok szkolny.

Finał konkursu organizowanego przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie odbył się w czwartek w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni organizującej „Lex Master”, Przemysław Pawlak 20 finalistów (po 10 ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski) odpowiadało na wylosowane zestawy pytań problemowych i casusów.

„Pytania obejmowały zarówno zagadnienia, które uczniowie poznali w ramach przedmiotu Wiedza o społeczeństwie, ale również wiedzę z zakresu: prawoznawstwa, praw człowieka, prawa konstytucyjnego, cywilnego, karnego, pracy, administracyjnego, gospodarczego, finansowego czy prawa międzynarodowego” – mówił Pawlak.

Uczniowie musieli wykazać się także wiedzą z zakresu m.in. praw konsumenta, zasad zawierania umów, ochrony danych osobowych, prawa autorskiego, cyberprzestępczości, praw pracownika, podatku dochodowego, przedsiębiorczości i prawa wykroczeń.

Ich wiedzę oceniały dwie komisje złożone z ekspertów rzeszowskiej uczelni, zajmujących się różnymi dziedzinami prawa.

Wśród gimnazjalistów najlepiej na pytania odpowiedział Gracjan Ciupa z Gimnazjum nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wrocławiu. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Hugon Kotwas z Trzciela, a trzecie - Maciej Pelka z Ostrzeszowa.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Aleksandra Kochman z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Zdobywczynią drugiego miejsca została Joanna Piskorz z Krakowa, a Kacper Koman z Głogowa (woj. lubuskie) zajął trzecie miejsce.

Zdobywcy pierwszych miejsc byli zadowoleni z wygranej. Gracjan Ciupa przyznał, że jest zdziwiony takim wynikiem, ponieważ zajęcia z WOS zacznie dopiero w przyszłym roku. „Prawem jednak interesuję się już od dawna. Zaczęło się to podczas symulowanej rozprawy sądowej, na której byłem jeszcze w szkole podstawowej. Teraz swoją przyszłość wiążę właśnie z prawem” - wyjawił Ciupa.

Natomiast Aleksandra Kochman przyznała, że najtrudniejsze dla niej okazały się pytania z prawa cywilnego, a najłatwiejsze - z prawa międzynarodowego.

Konkurs „Lex Master” zorganizowany został w ramach programu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”. Jest to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 - 2014. Organizatorem konkursu była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Zmagania konkursowe rozłożone zostały na trzy etapy. Dwa pierwsze przeprowadzono za pomocą internetu on-line - o wyznaczonej godzinie każdy z uczestników logował się na specjalną platformę i odpowiadał na pytania testowe, zadawane przez superbohaterów symbolizujących poszczególne dziedziny prawa. W II etapie dodatkowo do rozwiązania były zadania problemowe i casusy.

Pawlak wyjaśnił, że celem konkursu „Lex Master” jest szerzenie wśród uczniów wiedzy prawniczej, a także wykształcenie właściwych, obywatelskich postaw wobec prawa i instytucji wymiaru sprawiedliwości oraz kształtowanie umiejętności podejmowania świadomych decyzji.

Dodał, że konkurs cieszył się dużą popularnością; do pierwszego etapu zgłosiło się łącznie tysiąc uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.

„Lex Master” to kolejne działanie rzeszowskiej uczelni mające na celu podnoszenie świadomości prawnej młodzieży. Uczelnia od wielu laty organizuje Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Państwie i Prawie. Przy uczelni działa także Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa, adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką prawa i bezpieczeństwa. Uczelnia od wielu lat jest także organizatorem Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka przygotowywanego w ramach Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

PAP - Nauka w Polsce

api/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera