„Tajemnice egipskich grobowców” – wykład we Wrocławiu

Granitowy ołtarz odkryty w grobowcu Chetiego, (Średnie Państwo). Fot. M. Jawornicki
Granitowy ołtarz odkryty w grobowcu Chetiego, (Średnie Państwo). Fot. M. Jawornicki

O badaniach grobowców dostojników faraońskich sprzed 4 tys. lat opowiadać będzie we Wrocławiu archeolog i kierownik ekspedycji archeologicznej – Patryk Chudzik. Wykład odbędzie się w środę w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystąpienie będzie okazją do podsumowania drugiego sezonu badawczego misji kierowanej przez Patryka Chudzika, wrocławskiego archeologa. Naukowiec prowadzi badania na jednej ze starożytnych nekropolii w rejonie Luksoru w Górnym Egipcie, nazywanej Asasifem Północnym. Ich celem jest oczyszczenie i dokumentacja grobowców datowanych na okres Średniego Państwa (ok. 2055-1773 p.n.e.), wielokrotnie wykorzystywanych w późniejszych epokach. Najstarsze powstały za panowania faraona Nebhepetre Mentuhotepa II (ok. 2055-2000 p.n.e.). Były przeznaczone dla przedstawicieli najwyższej warstwy urzędniczej. Do tej pory prace przeprowadzono w siedmiu kompleksach grobowych.

To nie pierwsze badania na tym terenie – wcześniej trafił tu Herbert E. Winlock (1884-1950) z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Amerykański badacz stwierdził, iż grobowce z okresu Średniego Państwa były niszczone i ponownie wykorzystywane w czasach późniejszych jako miejsca ponownego składania zmarłych. Badania Polaków potwierdzają te ustalenia, precyzują też fazy powstawania kolejnych grobowców i ich dalszą historię związaną z użytkowaniem w późniejszych okresach. Jednocześnie udało się odkryć kolejne zabytki zalegające od kilku tysięcy lat na powierzchni stoków. Prace wniosły też nowe dane na temat obrządku pogrzebowego w okresie Średniego Państwa oraz w czasach późniejszych.

Dodatkowo wrocławscy naukowcy spojrzą na Asasif zdecydowanie szerzej – prześledzą funkcjonowanie tej części Teb Zachodnich na przestrzeni wieków. Najstarsze ślady działalności człowieka w tym miejscu pochodzą już ze starszej epoki kamienia, zatem zdecydowanie poprzedzają epokę faraonów.

O pierwszym sezonie badań pisaliśmy na łamach naszego Serwisu w 2014 roku. Jak wyjaśnia Chudzik, ostatni sezon przyniósł kolejne ciekawe znaleziska związane z wierzeniami pogrzebowymi starożytnych Egipcjan – dotyczyły one przedmiotów umieszczanych w grobowcach, które w sposób symboliczny wpływały na życie zmarłego w Krainie Umarłych.

Projekt Asasif jest realizowany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, oddział we Wrocławiu oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. prof. Kazimierza Michałowskiego w ramach koncesji Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

Wykład „Tajemnice egipskich grobowców” odbędzie się 13 stycznia o godz. 18.00 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 48, sala 201). Wstęp jest wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCN sfinansuje 17 polsko-litewskich projektów badawczych

  • Poznań, 29.10.2024. Artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych na Górze Przemysła zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, 29 bm. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Monety, ostrogi, fragmenty włóczni na wystawie znalezisk archeologicznych z Zamku Królewskiego w Poznaniu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera