Uczelnie i instytucje

Gowin: istnienie gender studies zależy od autonomicznych decyzji uczelni

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Marcin Obara 11.01.2016
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Marcin Obara 11.01.2016

Nie zapowiadałem likwidacji gender studies; jestem w takich sprawach szczerym liberałem, uważam, że zasada autonomii uczelni i wolności akademickiej jest święta - mówi PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany, czy będzie naciskał na likwidację tego kierunku na polskich uczelniach.

"Moje słowa zostały przeinaczone przez niektóre media. Nie mówiłem, że zamierzam zlikwidować gender studies. To nie leży w gestii ministra" - powiedział PAP Gowin.
 

Wątpliwości takie pojawiły się po jego wypowiedzi, że podejmie działania mające na celu odebranie statusu czasopisma naukowego periodykom propagującym postulaty ruchu LGBT i tzw. gender studies. Gowin zaznaczył, że "fałszywie przypisano mu takie intencje" zwłaszcza, że "w gestii ministra nie leży usunięcie czasopism z tego zakresu +badań+ z międzynarodowych rankingów czasopism".

"To są rankingi autonomiczne. Ja tylko zwracam uwagę na to, że w humanistyce pojawiła się - tak jak marksizm w czasach PRL-u - narzucana odgórnie pseudonauka. Dzisiaj niestety oddolnie pojawiają się, finansowane bardzo szczodrze przez instytucje europejskie, inne pseudobadania. Studia lesbijskie czy studia gejowskie to jest tylko taki najbardziej skrajny przykład pseudonauki" - wskazał.

Zarazem zastrzegł: "Nie jest jednak moją rolą i zamiarem ingerowanie w sferę wolności badań. Jak ktoś chce takie pseudonauki rozwijać – proszę bardzo. Ja mogę tylko żałować, że tak dużo środków, które mogłyby pójść na rzeczywiste badania, jest marnowanych na te dziedziny - w moim przekonaniu sztuczne".

Dopytywany, czy w takim razie gender studies na polskich uczelniach nie są zagrożone, Gowin odpowiedział: "To nie ode mnie zależy. Jestem w takich sprawach szczerym liberałem. Uważam, że zasada autonomii uczelni i wolności akademickiej to zasada święta".

PAP - Nauka w Polsce

son/ lt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2016. Na zdjęciu Piotr Sułkowski. PAP/Jakub Kamiński

    Ekspert: polscy naukowcy potrzebują większego wsparcia w walce o międzynarodowe granty

  • 03.06.2024. Pełnomocniczka ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej Patrycja Matusz. PAP/Paweł Jaskółka

    P. Matusz: wsparcie naukowców w zdobywaniu grantów będzie tematem rozmów podczas polskiej prezydencji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera