
Ponad 80 kierunków studiów prowadzonych przez polskie uczelnie otrzymało certyfikaty "Studia z Przyszłością". Nagrodzono nimi kierunki realizowane według nowoczesnych i innowacyjnych programów kształcenia, które dobrze odpowiadają na potrzeby rynku pracy.
Certyfikaty wręczono w I edycji Ogólnopolskiego Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością”, który organizują wspólnie: Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencja Kreatywna PRC. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
Program służy ewaluowaniu najbardziej nowoczesnych kierunków i koncepcji studiów na polskich uczelniach. Certyfikaty mogą otrzymać kierunki studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych, realizowane według nowoczesnych i innowacyjnych programów kształcenia, dobrze odpowiadające na potrzeby rynku pracy, zgodne z oczekiwaniami otoczenia społeczno-gospodarczego.
W programie certyfikat uzyskało ponad 80 kierunków studiów, prowadzonych przez uczelnie ze wszystkich województw. \"Znak jakości +Studia z Przyszłością+ otrzymały kierunki studiów, które swoje programy opierają na trzech filarach: dążeniu do przekazywania aktualnej, nowoczesnej wiedzy, kreowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestowaniu w najwyższą jakość edukacji\" – mówił podczas gali wręczenia certyfikatów członek komisji programu „Studia z Przyszłością”, prof. Dariusz Rott.
Eksperci oceniający programy studiów zgłoszone do akredytacji \"Studia z Przyszłością\" badali m.in. innowacyjność przyjętych przez szkoły wyższe efektów kształcenia, stosowane metody dydaktyczne czy formy i zakres współpracy uczelni z pracodawcami. Istotne było również to, czy uczelnie, kształcąc studentów, kładą nacisk na umiejętności i kompetencje cenione przez środowiska gospodarcze, takie jak komunikatywność, samodzielność, kreatywność, czy kwalifikacje językowe.
\"Polskie uczelnie prowadzą ponad 6 tys. kierunków studiów, w tym studiów podyplomowych. Są one oferowane na blisko 3 tys. wydziałów szkół publicznych i niepublicznych\" - mówi prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Grażyna Kaczmarczyk. \"Pozycja absolwentów szkół wyższych na rynku pracy wciąż się zmienia, i to zmienia na lepsze, także dzięki inicjatywom i pomysłom polskich uczelni. Nie brak w kraju studiów, które poza kanonem wiedzy z danej dziedziny, gwarantują wartość dodaną w postaci niezliczonej liczby warsztatów, programów aktywizujących czy form współpracy z przedsiębiorcami. Kierunki studiów z naszym certyfikatem należą do tego właśnie grona, stanowiąc dobrą odpowiedź na potrzeby rynku pracy\" - dodaje Kaczmarczyk.
Gala finałowa programu odbyła się 16 marca w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego.
Lista kierunków, które otrzymały certyfikaty jest dostępna na stronie internetowej.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.