Sztutka - pierwsza tegoroczna rekonwalescentka helskiego fokarium

Źródło: Stacja Morska IO UG, Paulina Bednarek
Źródło: Stacja Morska IO UG, Paulina Bednarek

Sztutka - młoda foka szara - jest pierwszą tegoroczną rekonwalescentką fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Wychudzoną i słabą fokę na plaży w Sztutowie znaleźli wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF.

O pojawieniu się młodej foki na plaży zawiadomiono Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która natychmiast poinformowała Błękitny Patrol WWF. Janusz Czerwiński - wolontariusz Patrolu WWF - błyskawicznie pojawił się na miejscu. Po dokonaniu wstępnych oględzin pracownicy Stacji Morskiej podjęli decyzję o konieczności udzielenia pomocy zwierzęciu. Foka była jeszcze w niemowlęcym lanugo, bardzo wychudzona i słaba. Do czasu pojawienia się pracowników Stacji Morskiej, nadzór nad foką objęli członkowie Błękitnego Patrolu z odcinka na Mierzei Wiślanej.

"Sztutka ma się coraz lepiej, chociaż nadal jest bardzo słaba" - tłumaczy Paulina Bednarek ze Stacji Morskiej IOUG. "Już po pierwszej dobie przytyła pół kilograma. Waży już 14 kilogramów. Podajemy jej kilka razy dziennie zupę rybną, wzbogaconą elektrolitami, stopniowo zwiększając gęstość i objętość zupy. Foka wygrzewa się pod specjalną lampą grzewczą, co bardzo lubi, ponieważ sama układa się pod nią i grzeje swoje małe ciało" - opisuje.

Po zakończonej rehabilitacji foka wróci do Bałtyku, ale na polskim brzegu Morza Bałtyckiego mogą pojawiać się kolejne focze szczenięta, których czas narodzin przypada jak zwykle na przełomie lutego i marca. Osierocone lub osłabione właśnie teraz można spotkać na plażach. WWF Polska apeluje, aby w przypadku każdej takiej obserwacji dzwonić niezwłocznie do Błękitnego Patrolu WWF, numer tel. 795 536 009 lub do Stacji Morskiej, numer tel. 601 889 940.

"Pamiętajmy, że foka na plaży wymaga przede wszystkim spokoju" – podkreśla Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF. "Nie podchodźmy do niej i starajmy się uświadomić innym ludziom, żeby zachowali dystans. Po przybyciu na miejsce Błękitny Patrol WWF stara się zabezpieczyć miejsce, gdzie przebywa foka" - dodaje.

Jeśli zwierzę jest w dobrej kondycji, zwykle potrzebuje tylko trochę czasu na odpoczynek na lądzie. W przypadku takich osobników, Błękitny Patrol WWF monitoruje miejsca ich odpoczynku.

W ubiegłym roku odnotowano 22 obserwacje foczych maluchów, ale rehabilitacji wymagało zaledwie sześć fok szarych.

"Należy też pamiętać, że napotkany przez nas samotny maluch na plaży nie musi oznaczać braku mamy. Może być tak, że samica spłoszona obecnością człowieka jest w pobliżu, oczekuje, aż zagrożenie minie. Dlatego najważniejsze jest zachowanie podstawowej zasady: nie płoszymy i nie niepokoimy, obserwujemy z daleka, aż do czasu pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF lub Stacji Morskiej, staramy się zagwarantować szczenięciu spokój" - przypomina WWF Polska.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera